Notowania

Przejdź na
atom w korei północnej
20.12.2011 12:50

Do Korei wrócą inspektorzy MAEA?

Oznaczałoby to, że Phenian poważnie podchodzi do kwestii rozbrojenia nuklearnego.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Sivanagk/Dreamstime)

*Szef Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) Yukiya Amano wyraził nadzieję, że inspektorzy tej oenzetowskiej agendy wrócą do Korei Północnej, by doprowadzić do denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego. *

Śmierć przywódcy Korei Północnej Kim Dzong Ila, o której poinformowano wczoraj, pogrążyła cały region w niepewności co do stabilizacji tego kraju, usiłującego rozbudować swój arsenał jądrowy.

Inspektorzy ONZ zostali wyrzuceni z Korei Północnej w kwietniu 2009 roku i ich powrót zostałby uznany za oznakę, że Phenian poważnie podchodzi do kwestii rozbrojenia nuklearnego.

Podkreślając, że jest jeszcze za wcześnie na przewidywanie rozwoju wydarzeń w związku z kwestią nuklearną, szef MAEA powiedział: _ Ponowne skierowanie inspektorów do jądrowego kompleksu w Jongbjon jest niezbędne, by przyspieszyć denuklearyzację Półwyspu Koreańskiego _.

_ - Poleciłem siedzibie głównej MAEA, aby starannie zbierano informacje. Chcę, żeby MAEA nadal angażowała się w ten proces _ - powiedział Amano, cytowany przez agencję Kyodo.

MAEA zgłosiła gotowość do podjęcia działań weryfikujących w Korei Północnej, jak tylko dojdzie do porozumienia kończącego rozmowy sześciostronne (z udziałem obu Korei, USA, Japonii, Chin i Rosji). Sześciostronne negocjacje rozpoczęły się w sierpniu 2003 roku. Ich celem jest skłonienie Korei Północnej do rezygnacji z programu nuklearnego w zamian za pomoc.

KRLD wycofała się z nich w kwietniu 2009 roku, gdy została potępiona przez Radę Bezpieczeństwa ONZ za wystrzelenie 5 kwietnia rakiety dalekiego zasięgu Taepodong-2. Władze w Phenianie zapowiedziały wtedy również wznowienie prac w swym obiekcie jądrowym oraz działania na rzecz rozbudowy nuklearnych środków obrony.

Czytaj więcej o śmierci dyktatora w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/63/t85311.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/niepokoj;w;usa;po;smierci;kim;dzong;ila,143,0,993423.html) USA w strachu. "Wiemy bardzo niewiele" Hillary Clinton wyraziła nadzieję na poprawę stosunków z narodem północnokoreańskim.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/125/t132221.jpg ) ] (http://www.money.pl/archiwum/felieton/artykul/placza;po;kim;dzong;ilu;my;tez;plakalismy;po;dyktatorze,204,0,993228.html) Płaczą po Kim Dzong Ilu. My też płakaliśmy po dyktatorze Bartosz Wawryszuk pisze, że śmierć tyrana nie zawsze oznacza wolność, ale...
[ ( http://static1.money.pl/i/h/145/t122769.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/korea;pln;po;smierci;kim;dzong;ila;co;dalej;z;rezimem,100,0,993124.html) Świat patrzy na Koreę. Phenian posłucha Pekinu? Eksperci podkreślają, że trudno przewidzieć, jaki kurs obierze obecnie Korea Północna.
Tagi: atom w korei północnej, krld, wiadmomości, wiadomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz