Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Do siedmiu wzrosła liczba ofiar wycieku szlamu na Węgrzech

0
Podziel się

Znaleziono ciała dwóch osób uznawanych dotąd za zaginione. 120 osób odniosło obrażenia.

Do siedmiu wzrosła liczba ofiar wycieku szlamu na Węgrzech
(PAP/EPA)
bEgfbZhh

Ciało siódmej ofiary znaleziono w pobliżu miejscowości Devecser, niedaleko miejsca, gdzie kilka godzin wcześniej odkryto zwłoki szóstej ofiary - poinformował szef służb ratowniczych Tibor Dobson. Słowacja wysyła na Węgry ponad 250 osób, mających pomóc w usuwaniu skutków wycieku czerwonego szlamu z huty aluminium w Ajka.

aktualizacja 10:12* *

Na Węgrzech zakończyła się ewakuacja wioski Kolontar, położonej najbliżej uszkodzonego zbiornika. Sztab kryzysowy wydał również decyzję o ewakuacji kolejnych wiosek.

bEgfbZhj

Miejscowości Devecser i Kolontar najbardziej ucierpiały w następstwie wypadku. Do wycieku około miliona metrów sześciennych czerwonego szlamu ze zbiornika w hucie aluminium w mieście Ajka na zachodzie Węgier doszło w poniedziałek. Wypadek spowodował też obrażenia u około 120 osób. Kilkaset domostw trzeba było ewakuować. Fala szlamu wtargnęła do domów, porywając wszystko, co było na podwórzach: zwierzęta domowe, drewno na opał, motocykle i samochody.

Władze Węgier zapewniają, że w związku z wyciekiem nie ma ryzyka katastrofy biologicznej w Dunaju. Organizacja ekologiczna Greenpeace ostrzegła jednak przed trwałym zanieczyszczeniem środowiska w miejscu wycieku, zarzucając rządowi w Budapeszcie _ niewystarczający zakres informacji _.

Premier Węgier Viktor Orban, powiedział, że sytuacja na Węgrzech jest już opanowana i nie dojdzie do zanieczyszczenia Dunaju. Przypomniał, że Budapeszt zwrócił się do UE o pomoc finansową w zwalczaniu następstw katastrofy ekologicznej.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/141/t112525.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/czerwony;szlam;dotarl;do;jednego;z;koryt;dunaju,182,0,688310.html) Czerwony szlam dotarł do jednego z koryt Dunaju
- _ Nie ma ryzyka katastrofy biologicznej czy ekologicznej w Dunaju, gdyż spadł już poziom zasadowości spowodowanej wyciekiem czerwonego szlamu z huty aluminium _ - zapewnił Sandor Pinter, minister spraw wewnętrznych Węgier.

bEgfbZhp

Tymczasem Greenpeace zarzuca władzom węgierskim niedostateczne informowanie i ostrzega, że wyciek mógł spowodować trwałe zanieczyszczenie środowiska. - _ Jest ryzyko, że zanieczyszczenie odbije się w sposób trwały na środowisku i łańcuchu żywieniowym _ - ostrzegł chemik organizacji Herwig Schuster na konferencji prasowej w Wiedniu. - _ Powinniśmy wyjść z założenia, że 4 tys. ha gruntów nie nadaje się pod uprawę _ - dodał.

Dzisiaj w rejon katastrofy pod Ajka, w zachodniej części Węgier pojadą członkowie słowackiej Centralnej Kompleksowej Służby Ratowniczej z Gabczikova (na południu kraju, w województwie trnawskim) - poinformował szef tej organizacji Jan Culka.

- _ Po konsultacjach z przedstawicielami władz Republiki Węgierskiej ustaliliśmy, że nasi członkowie wyjadą do Ajka na miejsce katastrofy ekologicznej _ - powiedział.

bEgfbZhq

Do wyjazdu gotowa jest 250-osobowa grupa ochotniczej straży pożarnej, mająca pomagać w pracach fizycznych przy usuwaniu skutków wycieku. Ponadto na Węgry pojedzie 25 ratowników, zajmujących się dezynfekcją skażonych miejsc.

Ochotnicy w rejonie skażenia pozostaną do końca weekendu. Natomiast specjaliści będą przebywać na Węgrzech tak długo, jak długo będą tam potrzebni. Członkowie słowackiej służby ratowniczej zabierają ze sobą niezbędne narzędzia, łopaty, kilofy i miotły, mogące pomóc w usuwaniu czerwonego szlamu.

- _ Nie będzie to praca lekka. Prowadziliśmy akcje w różnych rejonach świata, ale katastrofy o podobnym charakterze jeszcze nie doświadczyliśmy _ - dodał Culka.

Centralna Kompleksowa Służba Ratownicza ze Słowacji wcześniej brała udział m.in. w akcjach pomocy po trzęsieniach ziemi na Haiti, w Iranie i Pakistanie, operacjach ratowniczych po powodziach w Europie, udzielała także pomocy w czasie ostrej zimy.

bEgfbZhr
Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/20/t112404.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/katastrofa;ekologiczna;na;wegrzech;-;pekl;zbiornik;z;czerwonym;szlamem,49,0,686641.html) Katastrofa ekologiczna na Węgrzech - pękł zbiornik z czerwonym szlamem Wojsko ewakuowało już sto osób z najbliższych miejscowości.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/118/t112758.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/oskarzaja;wegierski;rzad;zatajal;dane;o;katastrofie,89,0,689241.html) Oskarżają węgierski rząd: Zatajał dane o katastrofie Ekolodzy: do środowiska dostało się 50 ton arszeniku.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/143/t112527.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/poziom;zanieczyszczen;szlamem;spada;dunaj;bezpieczny,104,0,689000.html) Poziom zanieczyszczeń szlamem spada, Dunaj bezpieczny Toksyczna substancja zniszczyła jednak życie w lokalnych rzekach.
bEgfbZhK
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)