Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Domagają się ogłoszenia stanu klęski żywiołowej

0
Podziel się:

Samorządowcy z terenów ogarniętych powodzią apelują do rządu.

Domagają się ogłoszenia stanu klęski żywiołowej
(PAP/Piotr Polak)

Samorządowcy z terenów ogarniętych powodzią do tej pory skierowali trzy wnioski o ogłoszenie klęski żywiołowej. Dwa pochodziły ze Śląska, jeden z Małopolski.

Pierwszy sygnał o konieczności wprowadzenia stanu klęski wypłynął w poniedziałek z wyjątkowo mocno poszkodowanych przez powódź Czechowic-Dziedzic. _ Wystąpiliśmy do wojewody śląskiego o ogłoszenie stanu klęski żywiołowej w gminie Czechowice-Dziedzice, choć - naszym zdaniem - taki stan powinien być ogłoszony w całej południowej Polsce. Chcemy, żeby państwo pomogło tysiącom ludzi, którzy stracili dach nad głową, nierzadko dorobek całego życia _ - powiedział wiceburmistrz Czechowic-Dziedzic Maciej Kołoczek.

Wiceburmistrz żalił się, że tego typu wnioski są bagatelizowane. _ Mówi się nam, że bez względu na to, czy będzie powołany stan klęski, czy też nie, to strażacy będą tak samo pompować wodę. To nie chodzi o pompowanie wody. Tu wydarzyła się katastrofa! _ - podkreślił. Przypomniał zarazem, że gdy woda zalewała Czechowice-Dziedzice samorządowi pomagało 10 zawodowych strażaków. Dysponowali dwoma łodziami, w tym jedną dziurawą. Nie było nawet czym ewakuować ludzi.

[

Premier: Na razie nie potrzeba ogłaszać stanu klęski żywiołowej ]( http://news.money.pl/artykul/premier;na;razie;nie;potrzeba;oglaszac;stanu;kleski;zywiolowej,212,0,622548.html )
Zdaniem wiceburmistrza szczególnie ważne jest teraz, by ludzie otrzymali szybką pomoc, a wprowadzenie stanu klęski ułatwi to.

_ - Chodzi o to, by pomoc szła nie tylko poprzez ośrodek pomocy społecznej, gdzie zanim człowiek dostanie parę tysięcy, musi spełnić wiele warunków. Istnieje przykładowo konieczność przeprowadzenia wywiadu środowiskowego. Nie dziwię się, że ludzi denerwuje taka sytuacja. Tu naprawdę mamy do czynienia z klęską żywiołową, a mieszkaniec jest odpytywany jakie ma dochody, jakie jego żona, czy też ile ma dzieci? _ - mówił.

Kołaczek podkreślił, że w przypadku wprowadzenia stanu klęski państwo bierze na siebie w znacznej mierze ciężar odbudowy.

Samorządowiec dodał, że _ jeśli rząd nie chce wprowadzać stanu klęski, to przynajmniej niech wyda rozporządzenia specjalne _. W 2008 roku takie akty uprościły procedury związane z odbudową i remontami domów zniszczonych przez trąbę powietrzną.

Poza władzami Czechowic-Dziedzic, które w poniedziałek zwróciły się w tej sprawie do wojewody śląskiego, we wtorek o ogłoszenie stanu klęski żywiołowej zwrócił się - bezpośrednio do premiera - burmistrz Bierunia. To jedno z miast na Śląsku, gdzie powódź wyrządziła największe szkody.

_ - Woda zalała dużą część miasta, w tym wiele obiektów użyteczności publicznej. Ucierpiało 480 budynków mieszkalnych, około 2300 osób jest ewakuowanych. Nie jesteśmy sobie w stanie sami z tym wszystkim poradzić. Uważamy, że wprowadzenie stanu klęski żywiołowej w gminie jest uzasadnione i potrzebne _ - powiedziano PAP w bieruńskim magistracie.

Jak w czwartek rano informował zastępca burmistrza Bierunia Jan Podleśny, poza prawie 500 budynkami mieszkalnymi, woda zalała 390 gospodarczych i ok. 20 gospodarstw rolnych. Zalana jest m.in. nowoczesna hala sportowa i oczyszczalnia ścieków oraz gimnazjum. Nadal w wielu budynkach nie ma prądu, zalane są stacje transformatorowe. Jak powiedział Podleśny, przerwane wały na Gostynce będą naprawiane dopiero, gdy zejdzie woda i ciężki sprzęt zyska dostęp do miejsca, gdzie doszło do uszkodzenia.

Do wojewody małopolskiego wpłynął jeden wniosek od samorządów o wprowadzenie stanu klęski żywiołowej. Złożył go w starosta myślenicki na wniosek burmistrza miasta i gminy Dobczyce oraz wójtów gmin Pcim i Raciechowice.

Kiedy rząd może wprowadzić stan klęski żywiołowej

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)