Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Jerzy Malczyk
|

Doradcy Miedwiediewa chcą wprowadzić Rosję do Unii i NATO

0
Podziel się:

Eksperci chcą, żeby wcześniej Rosja weszła do WTO i OECD.

Doradcy Miedwiediewa chcą wprowadzić Rosję do Unii i NATO
(ec.europa.eu)

Wcześniej *eksperci z Instytutu Rozwoju Współczesnego w Moskwie (Insor), think tanku, któremu patronuje prezydent Dmitrij Miedwiediew, chcą wejścia Rosji *do WTO, OECD i innych globalnych organizacji.

Doradcy Miedwiediewa zaproponowali również zlikwidowanie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, powołanie policji, rozwiązanie Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB)
i zredukowanie sił zbrojnych. Opowiedzieli się także za przywróceniem wyborów gubernatorów i senatorów, obniżeniem progu wyborczego do 5 proc. i wprowadzeniem okręgów jednomandatowych w wyborach do Dumy Państwowej, izby niższej parlamentu Rosji.

Postulaty te zawarli w raporcie _ Rosja w XXI wieku: wizerunek jutra, jakiego pragniemy _, opracowanym na zlecenie prezydenta.

Jeden z jego autorów - profesor Jewgienij Gontmacher zaznaczył, że dokument został napisany nie dla Miedwiediewa, lecz z myślą o zainicjowaniu publicznej debaty na temat przyszłości Rosji.

Duża część raportu poświęcona jest politycznej modernizacji kraju, bez której - jak zauważyli autorzy - niemożliwa będzie modernizacja gospodarcza, do jakiej nawołuje prezydent.

_ Innowacyjna gospodarka jest nie do pogodzenia z elementami neofeudalizmu i archaicznymi instytucjami _ - podkreślono w raporcie. _ Państwo powinno być arbitrem przy zderzeniu interesów, co zakłada polityczny pluralizm, konkurencję i rotację sił politycznych u władzy, a także istnienie niezawisłych sądów _ - wskazano.

Zdaniem ekspertów Insoru, kadencja prezydenta powinna być skrócona z sześciu do pięciu lat, a Dumy - z pięciu do czterech; izba niższa parlamentu winna być wybierana częściowo według ordynacji proporcjonalnej, a częściowo - większościowej; w Rosji powinno działać co najmniej 20 partii, a próg wyborczy winien zostać obniżony z 7 do 5 proc.

Trzonem systemu - zdaniem autorów raportu - powinny być dwie partie: centroprawicowa i centrolewicowa. Gubernatorzy - tak jak do 2004 roku - winni być wybierani w bezpośrednim głosowaniu. W taki sam sposób powinni być wyłaniani senatorowie - tyle, że spośród kandydatów zgłoszonych przez gubernatorów i lokalne zgromadzenia ustawodawcze.

Państwo - podkreślają eksperci Insoru - winno też wyrzec się kontroli nad mediami.

Według nich, w miejsce MSW powinna powstać Federalna Służba Policji Kryminalnej, a w regionach - służby policyjne podległe gubernatorom. Wojska Wewnętrzne MSW winny zostać zastąpione przez Gwardię Narodową. Przestępczość gospodarczą mogłaby zwalczać Federalna Służba Policji Finansowej.

W miejsce FSB autorzy proponują powołać Służbę Kontrwywiadu i Federalną Służbę Ochrony Konstytucji. Siły zbrojne - ich zdaniem - winny być zredukowane z 1,1 mln do 500-600 tys.

W części opisującej rolę Rosji na arenie międzynarodowej eksperci Insoru postulują wprowadzenie jej do Unii Europejskiej i NATO, a wcześniej - do WTO, OECD i innych globalnych organizacji. Rosja - podkreślają - powinna stać się strategicznym partnerem USA.

W ocenie dziennika _ Wiedomosti _, eksperci Insoru de facto proponują przywrócenie elementów systemu politycznego, stworzonego w latach 90. ubiegłego wieku przez ówczesnego prezydenta Rosji Borysa Jelcyna.

wiadmomości
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)