Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Dowódca z czasów wojny w Zatoce Perskiej nie żyje

0
Podziel się:

Emerytowany generał USA Norman Schwarzkopf zmarł wczoraj w Tampie na Florydzie w wieku 78 lat.

Dowódca z czasów wojny w Zatoce Perskiej nie żyje
(RUSSELL ROEDERER/domena publiczna/http://pl.wikipedia.org)

Emerytowany generał USA Norman Schwarzkopf, dowódca międzynarodowej koalicji antyirackiej w czasie wojny nad Zatoką Perską w 1991 roku, zmarł wczoraj w Tampie na Florydzie w wieku 78 lat.

Przebywający w szpitalu były prezydent George H. W. Bush, który kierował krajem w czasie tej interwencji, w komunikacie wyraził uznanie dla zmarłego generała jako _ jednego z największych dowódców wojskowych pokolenia _.

Gen. Schwarzkopf dowodził koalicją, składającą się z ok. 30 krajów, w czasie operacji Pustynna Burza na początku 1991 roku, której celem było wyzwolenie Kuwejtu zajętego przez wojska Saddama Husajna. Jej punktem kulminacyjnym była trwająca 100 godzin ofensywa lądowa dowodzona przez gen. Schwarzkopfa.

Od 1988 roku stał na czele Centralnego Dowództwa wojsk USA (CENTCOM), którego strefa odpowiedzialności obejmuje Bliski Wschód i Południowo-Zachodnią Azję.

Urodzony w sierpniu 1934 roku Herbert Norman Schwarzkopf uzyskał dyplom wojskowej akademii West Point. Dwukrotnie służył w Wietnamie, w latach 1965 i 1970. Na emeryturę przeszedł w sierpniu 1991 roku, kilka miesięcy po zakończeniu wojny w Zatoce Perskiej. Przyczyna jego śmierci nie jest na razie znana.

Czytaj więcej w Money.pl
Podejmą ostatnią próbę uniknięcia tragedii - _ Wszystko wskazuje na to, że kraj zmierza w kierunku klifu fiskalnego - _ostrzega przywódca demokratycznej większości w Senacie USA.
Masakry wpłynęły na Amerykanów? Sprawdź Większość mieszkańców USA opowiada się za wprowadzeniem bardziej precyzyjnego ustawodawstwa w sprawie posiadania broni palnej.
Putin podpisze antyamerykańską ustawę Nowe przepisy nie tylko zakazują adopcji rosyjskich dzieci przez amerykańskie rodziny, ale pozwalają też blokować wizy amerykańskich obywateli.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)