Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
algieria
19.01.2013 19:49

Dramat na Saharze. Zakładnicy nie żyją

Algierscy komandosi ostatecznie przejęli kompleks gazowy w In Amenas. Informacje potwierdził rząd Wielkiej Brytanii.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

*Algierscy komandosi ostatecznie przejęli kompleks gazowy w In Amenas na Saharze. Wcześniejsze informacje algierskich władz potwierdził też rząd Wielkiej Brytanii. *

Komandosi zabili co najmniej kilkunastu rebeliantów, którzy zajęli pola gazowe we środę, biorąc pracowników zakładów do niewoli. Część spośród zakładników także zginęła.

Podczas szturmu komandosów na kompleks w In Amenas miało zginąć co najmniej 11 terrorystów, ale także siedmiu zakładników. To oznacza, że od początku kryzysu na Saharze zginęło od 19 do 37 zakładników, w tym część obcokrajowców. Algierska armia zabezpiecza w tej chwili teren kompleksu, a nieco później ma podać informacje o przebiegu dzisiejszego szturmu.

Informacje o zakończeniu akcji potwierdził w Londynie brytyjski minister obrony. Phillip Hammond potępił jednocześnie atak terrorystyczny na instalacje gazowe. _ - Atak, którego rezultatem była śmierć tych ludzi jest przerażający i jest nie do zaakceptowania. Terroryści ponoszą za to całkowitą odpowiedzialność, a ich działania nie mogą być w żaden sposób usprawiedliwione _ - powiedział Hammond.

Wcześniej algierskiej armii udało się uwolnić ponad 670 pracowników zakładu, wziętych do niewoli w środę, kiedy terroryści opanowali cały kompleks.

Algierska gazeta El-Watan twierdzi, że wczoraj wieczorem terroryści próbowali dokonać sabotażu i podpalić instalacje, ale pożar udało się ugasić, a część urządzeń już wcześniej była wyłączona.

Za atakiem stali islamscy bojownicy z kilku afrykańskich krajów, m.in. Mali i Nigru. Miał nimi dowodzić jeden z byłych liderów Al Kaidy w Afryce Mokhtar Belmokhtar. Napatnicy twierdzą, że był to odwet za francuską operację w Mali, ale jednocześnie domagali się wypuszczenia na wolność osób siedzących w amerykańskich więzieniach za działalność terrorystyczną w Afganistanie i za udział w zamachu na World Trade Center w 1993 roku.

Czytaj więcej w Money.pl
Francuzi odetchnęli. Wszyscy są już wolni Dzisiaj, dwa dni po próbie odbicia zakładników nadal nie jest znana dokładna liczba ani los cudzoziemskich zakładników w In Amenas.
MSZ ostrzega przed wyjazdem. Będzie groźnie Resort dyplomacji zaleca zgłoszenie podróży lub pobytu w systemie e-konsulat.
Dwóch Norwegów już bezpiecznych - _ Nie możemy stracić nadziei. Naszym głównym celem jest to, by nasi pracownicy wrócili do domów _ - mówi przedstawiciel rafinerii.
Tagi: algieria, wiadomości, wiadmomości, gospodarka
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz