Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
tłum. Robert Susło
|

Duńczycy prowokują muzułmanów

0
Podziel się:

Grupa artystów z Danii opublikowała w teherańskiej gazecie paszkwil na prezydenta Iranu. Gazeta nie odkryła ukrytego przekazu.

Duńczycy prowokują muzułmanów
(PAP/ EPA)
bFdJhtxh

Grupa artystów z Danii opublikowała w teherańskiej gazecie paszkwil na prezydenta Iranu. Obelga była tak dobrze ukryta, że gazeta nie odkryła ukrytego przekazu.

W anglojęzycznej gazecie „Tehran Times” pojawiło się ogłoszenie ze zdjęciem prezydent, i ukrytą w tekście obraźliwą wiadomości. Wiadomości nie widać na pierwszy rzut oka. Pod portretem Mahmuda Ahmadinedżada można było przeczytać takie hasła jak: „Wspomagajcie jego walkę przeciwko Buszowi” i „Iran ma prawo do produkcji energii atomowej”. Czytając od góry do dołu pierwsze litery zdań można odczytać jednak słowo „świnia”, które w krajach islamskich jest uważane z szczególnie obelżywe. Konserwatywny dziennik nie odkrył zaszyfrowanej wiadomości przed jej publikacją.

Gazeta wyjaśniała, że grupa artystów opublikowała swoje ogłoszenie jako akt solidarności z Iranem oraz w ramach przeproszenia, za opublikowanie w zeszłym roku w duńskiej gazecie karykatury Mahometa.

bFdJhtxj

Wiele wskazuje na to, że to wydarzenie ponownie rozbudzi nienawiść do Duńczyków w świecie islamu. Grupa artystów „Surrend“ tłumaczy, że swoją akcją chcieli dotrzeć do młodego pokolenia islamskiej republiki. Jak powiedział agencji Reuters Jan Egesborg, ogłoszenie nie jest skierowane przeciwko obywatelom Iranu, lecz przeciwko Ahmadinedżadowi, i skrajnej ideologii, którą reprezentuje.

W minionych latach grupa artystów „Surrend“ ośmieszała między innymi prezydenta Zimbabwe Roberta Mugabe oraz prezydenta Białorusi Aleksandra Łukaszenkę.

| CZYM DUŃCZYCY OBRAZILI MUZUŁMANÓW |
| --- |
| Karykatury Mahometa opublikowane w zeszłym roku przez jedną z duńskich gazet wywołały na całym świecie poruszenie wśród islamistów, przez których zostały odebrane jako religijne bluźnierstwo. W wyniku zamieszek, jakie wybuchły z tego powodu na całym świecie, zginęło ponad 50 osób. Karykatury opublikowane zostały najpierw w jednym z duńskich dzienników, później także w wielu innych krajach. W Polsce wydrukowała je "Rzeczpospolita". |

bFdJhtxK
wiadomości
gospodarka
KOMENTARZE
(0)