Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wybory prezydenckie 2010
14.05.2010 16:55

Dwa sondaże: Komorowski może wygrać w I turze

OBOP daje kandydatowi na prezydenta 51 procent, a CBOS 50.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Leszek Szymański)

51 proc. osób zgłaszających zamiar głosowania i mających sprecyzowane preferencje popiera Bronisława Komorowskiego, a 38 proc. Jarosława Kaczyńskiego - wynika z sondażu TNS OBOP. CBOS prognozuje podobnie: *50 proc. osób deklarujących, że na pewno wezmą udział w wyborach prezydenckich, najchętniej głosowałoby na Bronisława Komorowskiego. Jarosława Kaczyńskiego wybierze 27 proc.*

Według CBOS Grzegorza Napieralskiego zamierza poprzeć 5 proc. badanych, Andrzeja Olechowskiego i Waldemara Pawlaka po 3 proc.; Marka Jurka i Andrzeja Leppera po 2 proc.; Janusza Korwin-Mikkego - 1 proc. Swojego faworyta nie miało 8 proc. badanych.

Natomiast TNS OBOP podkreśla, że mimo przewagi kandydata PO rozstrzygnięcie wyborów od razu w I turze nie jest takie pewne. Wszystko przez osoby niezdecydowane, jak głosować w I turze.

Jurek: Partiom trzeba odebrać gigantyczne dofinansowanieStanowią one aż 12 proc. ogółu osób zgłaszających zamiar głosowania - to odsetek wyższy niż łączny, skumulowany odsetek poparcia dla kandydatów innych niż Bronisław Komorowski i Jarosław Kaczyński (pozostali kandydaci uzyskali w sumie 10 proc. wskazań).

Wśród ogółu osób deklarujących chęć wzięcia udziału w wyborach (tym razem z uwzględnieniem w podstawie procentowania osób niezdecydowanych jak głosować) Komorowski uzyskał 45 proc. poparcia, natomiast Kaczyński - 33 proc.

W przypadku drugiej tury wyborów - gdyby do niej doszło i znaleźli się w niej dwaj główni liderzy rankingów prezydenckich - odsetek niezdecydowanych jest dwukrotnie mniejszy niż w przypadku I tury - wynosi 6 proc.; wśród pozostałych osób, Bronisław Komorowski uzyskuje 55 proc. poparcia, natomiast Jarosław Kaczyński - 39 proc.

Jeśli wyniki II tury wyborów zaprezentować po wyłączeniu z podstawy procentowania osób
niezdecydowanych kogo poprzeć, Bronisław Komorowski uzyskałby 59 proc. głosów, a Jarosław Kaczyński - 41 proc.

Wśród badanych deklarujących zamiar głosowania w I turze i mających sprecyzowane preferencje 4 proc. chciało głosować na Grzegorza Napieralskiego, po 2 proc. na Waldemara Pawlaka i Andrzeja Olechowskiego, po 1 proc. na Janusza Korwin-Mikkego, Andrzeja Leppera i Marka Jurka. 12 proc. nie miało zdania w tej sprawie.

Zamiar wzięcia udziału w pierwszej turze wyborów w sposób zdecydowany (wielkość frekwencji szacowana jest właśnie na podstawie takich odpowiedzi) zadeklarowało 54 proc. badanych, natomiast w drugiej turze - 52 proc.

ZOBACZ TAKŻE:

Tagi: wybory prezydenckie 2010, komorowski, wybory, prezydent, i tura, wygrana, obop, sondaż, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz