Notowania

klich
30.07.2011 07:45

Dymisja Klicha. "Stan zawieszenia w MON trwał za długo"

Według premiera i koalicji Klich zachował się honorowo. Opozycja zarzuca rządowi, że decyzja o jego rezygnacji miała miejsce zbyt późno.

Podziel się
Dodaj komentarz
(kprm.gov.pl)

- _ Zachował się honorowo, oddał się do dyspozycji premiera _ - ocenia marszałek Sejmu Grzegorz Schetyna.

Jego zdaniem, raport zamyka pewną część dramatycznej historii. Marszałek nie umiał powiedzieć, czy dymisja Bogdana Klicha będzie jedyną po publikacji raportu Jerzego Millera.

Grzegorz Schetyna przypomniał, że cały czas nad wyjaśnianiem przyczyn katastrofy smoleńskiej pracuje prokuratura.

POSŁUCHAJ GRZEGORZA SCHETYNY:

Były wiceminister obrony narodowej Janusz Zemke uważa dymisja Bogdana Klicha nastąpiła zbyt późno. Zdaniem europosła SLD, stan zawieszenia w MON trwał zbyt długo.

POSŁUCHAJ OPINII BYŁEGO MINISTRA:

Janusz Zemke przewiduje, że kariera Tomasza Siemoniaka, zaproponowanego przez Donalda Tuska na stanowisko ministra obrony narodowej zakończy się tuż po wyborach.

_ - Dobrze się stało, że minister Bogdan Klich podał się do dymisji, była ona oczekiwana. (...) Już po tej katastrofie powinien się do niej podać, a jeśli wtedy tego nie zrobił, powinien to uczynić w drugim terminie, kiedy poznał szczegóły zawarte w raporcie komisji Millera _ - powiedział z kolei poseł SLD Stanisław Wziątek.

Opozycja uważa, że dymisja szefa MON nastąpiła za późno. Rzecznik klubu PO Paweł Olszewski nie zgadza się z tym.

POSŁUCHAJ RZECZNIKA KLUBU PO:

Tusk tłumaczył na konferencji prasowej, że Klich złożył dymisję, bo uważa, że jego dalsza obecność w MON byłaby obciążeniem we wdrażaniu rekomendacji, które znalazły się w raporcie komisji Millera.

Jak zaznaczył, ponieważ za kadencji Klicha nie udało się wdrożyć wielu ze środków naprawczych, jakie m.in. rekomendowano po katastrofie CASY, uznał on, że _ nie będzie dzisiaj najwłaściwszy w roli tego, który będzie wdrażał kolejny program naprawczy _. Dodał, że Klich już wiele miesięcy temu informował go, że jest do jego dyspozycji. Jak zaznaczył, obaj z pełną świadomością czekali jednak na efekty prac komisji Millera.

Premier podkreślił zarazem, że przyjęcie przez niego dymisji Klicha nie oznacza, że to on ponosi odpowiedzialność za katastrofę smoleńską. Nie chciał powiedzieć, kto jest winny katastrofy, bo - jak mówił - nie chce wchodzić w rolę prokuratora.

Jak również zaznaczył, żadne działania szefa Kancelarii Premiera Tomasza Arabskiego nie zostały uznane jak przyczyny, okoliczności czy czynniki mające związek z katastrofą smoleńską.

Tusk pytany, kto w takim razie jest winny katastrofy smoleńskiej, powiedział, że nie chce wchodzić w rolę prokuratora. _ - Uważam za rzecz niewłaściwą, aby ktokolwiek z was na tej sali dopowiadał tylko dlatego, że niektórzy oczekują scen ekspresyjnych i krwistych dzisiaj, żebyśmy dopowiadali słowa do raportu komisji. Raport komisji jest w tej sprawie wystarczająco jasny i jednoznaczny _ - zwrócił się do dziennikarzy.

Były już minister obrony narodowej Bogdan Klich uznał, że raport komisji Jerzego Millera wykazał, niż nie uczestniczył on w żaden sposób w decyzjach dotyczących zorganizowania i przeprowadzenia lotu prezydenta do Smoleńska. Klich tłumaczył, że podjął decyzję o dymisji, by nikt nie mógł mu zarzucić braku odwagi "w takiej trudnej sytuacji". Podkreślił, że choć podpisał zgodę na udział najwyższych dowódców wojskowych w uroczystościach w Katyniu, to decyzję o tym, że wszyscy znajdą się w jednym samolocie podjęła strona prezydencka.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/197/t87237.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/klich;zlozyl;dymisje;premier;ja;przyjal,251,0,883195.html) A jednak Klich odchodzi za katastrofę - _ Zdecydowałem się na ten krok, bo uważałem, że tak trzeba _- komentuje swoje odejście minister Klich.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/90/t90202.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/nowak;o;raporcie;millera;decyzje;podejmuje;premier,214,0,880342.html) Klich do wymiany? "Prezydent nie ma kandydata"
[ ( http://static1.money.pl/i/h/102/t85350.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/pis;chce;glowy;klicha;wniosek;juz;dzis,239,0,755183.html) PiS chce głowy Klicha. Wniosek już dziś? Rzecznik PiS Adam Hofman powiedział, że prace nad uzasadnieniem dobiegają końca.
Tagi: klich, wiadomości, kraj, gospodarka, najważniejsze
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz