Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Dymisja wiceprokuratora znanego z walki z korupcją

0
Podziel się:

Prokurator, który kierował walką z korupcją w Rumunii w latach 2005-2012, powinien był pozostać na swym stanowisku do czerwca, kiedy stanie się członkiem Trybunału Konstytucyjnego.

Dymisja wiceprokuratora znanego z walki z korupcją
(Aleksander Dragnes/CC/Flickr)

Daniel Morar, który przez lata kierował bezkompromisową walką z korupcją na wysokich szczeblach rządowych w Rumunii, podał się dziś do dymisji ze stanowiska wiceprokuratora generalnego. Jako przyczynę podał _ brak poparcia na szczytach rządu i państwa _.

_ - W sytuacji, gdy prezydent Traian Basescu i premier Victor Ponta mówią ci, że jesteś wielkim problemem z punktu widzenia konstytucji i systemu, nie pozostaje ci nic innego, jak odejść _ - wyjaśnił Morar na konferencji prasowej motywy swej dymisji.

Prokurator, który kierował walką z korupcją w Rumunii w latach 2005-2012, powinien był pozostać na swym stanowisku do czerwca, kiedy stanie się członkiem Trybunału Konstytucyjnego.

Władze Unii Europejskiej bardzo wysoko oceniały rezultaty jego pracy, do których należało w ostatnich latach doprowadzenie do skazania na kary więzienia za korupcję byłego premiera Adriana Nastase i kilku ministrów.

Rumunia, która wciąż jest obiektem uważnej obserwacji ze strony Unii Europejskiej, jeśli chodzi o walkę z korupcją i nadużyciami władzy, od wielu miesięcy nie ma nowego prokuratora generalnego i szefa struktur antykorupcyjnych.

Oba stanowiska istotne dla zwalczania endemicznej korupcji w tym bałkańskim kraju pozostają nieobsadzone - podkreśla agencja EFE w korespondencji z Bukaresztu.

Na stanowisko szefowej Krajowego Departamentu Antykorupcyjnego została ostatnio zaproponowana kandydatura wysoko ocenianej przez Brukselę byłej prokurator generalnej Laury Kovesi.

Kandydatem rządowym na nowego prokuratora generalnego jest Tiberiu Nitu, który piastował już to stanowisko i którego kandydatura została poprzednio odrzucona przez Najwyższą Radę Sądowniczą.

Czytaj więcej w Money.pl
Prezydent Włoch ma pomysł na kryzys Włochy wciąż nie maja nowego rządu. Prezydent chce to zmienić.
Liban bez rządu. Znowu wojna domowa? Ustąpienie rządu i ogłoszenie wyborów nie uspokoi sytuacji politycznej w kraju, zaognionej z powodu wojny domowej w sąsiedniej Syrii
Zamieszki doprowadziły do obalenia rządu Dymisja rządu Bułgarii w konsekwencji protestów społecznych w kraju powinna być ostrzeżeniem nawet dla bogatszych państw Europy - pisze dzisiaj Financial Times.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)