Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Dyskryminacja kobiet. Afgańscy deputowani zablokowali ustawę

0
Podziel się:

Ostry sprzeciw konserwatystów wzbudziły głównie pomysły wprowadzenia zakazu poślubiania młodych dziewcząt oraz te dotyczące ochrony ofiar gwałtów przed posądzeniem o cudzołóstwo.

Dyskryminacja kobiet. Afgańscy deputowani zablokowali ustawę
(tinou bao/CC/Flickr.com)
bEUgkgjp

Konserwatywni afgańscy deputowani zablokowali wczoraj ustawę mającą na celu wzmocnienie praw kobiet. Twierdzili, że niektóre jej punkty naruszają zasady islamu lub zachęcają do cudzołóstwa - pisze agencja AP.

Ustawa o eliminacji przemocy wobec kobiet obowiązuje od 2009 roku, ale tylko jako dekret prezydencki. Została wniesiona przed parlament, gdyż obrończyni praw kobiet, deputowana Fawzia Kofi chciała umocnić ją za pomocą głosowania parlamentarnego, by tym samym uniknąć ewentualnego odwołania dekretu przez przyszłego prezydenta.

Ustawa kryminalizuje m.in. poślubianie zbyt młodych dziewcząt oraz wymuszone małżeństwa, a także delegalizuje tzw. baad, czyli zwyczaj wymieniania dziewcząt i kobiet w celu rozstrzygania sporów. Ponadto zapisano w niej, iż za przemoc domową grozi kara do trzech lat więzienia, a ofiar gwałtów nie należy oskarżać o cudzołóstwo.

bEUgkgjr

Kofi, która zamierza startować w przyszłorocznych wyborach prezydenckich, powiedziała, że jest zawiedziona, gdyż wśród deputowanych sprzeciwiających się ustawie są kobiety. W afgańskim parlamencie zasiada ich ponad 60.

Jak pisze agencja AP, obowiązujące już prawo nie jest rygorystycznie przestrzegane. Z raportu ONZ z 2011 roku wynika, że afgańskie władze badały tylko niewielki procent zgłaszanych przestępstw przeciwko kobietom. Między marcem 2010 a marcem 2011 roku prokuratorzy wnieśli akt oskarżenia tylko w 155 sprawach, co stanowi 7 proc. wszystkich zgłaszanych przestępstw.

Ostry sprzeciw deputowanych wzbudziły głównie pomysły wprowadzenia zakazu poślubiania młodych dziewcząt oraz te dotyczące ochrony ofiar gwałtów przed posądzeniem o cudzołóstwo - powiedział konserwatywny deputowany z prowincji Dajkondi Nasirullah Sadikizada Neli. Ten ostatni zapis - jego zdaniem - wywołałby chaos i zachęcałby kobiety do seksu pozamałżeńskiego.

- "Cudzołóstwo samo w sobie jest niezgodne z islamem, niezależnie od tego, czy jest ono wymuszone czy też nie" - powiedział inny parlamentarzysta Mandawi Abdul Rahmani z prowincji Balch.

bEUgkgjx

Podczas pięcioletnich rządów talibów, obalonych w 2001 roku, afgańskie kobiety nie mogły pracować, uczyć się czy samodzielnie opuszczać domu. W miejscach publicznych musiały nosić zakrywającą od stóp do głów burkę. Afganki, które nie stosowały się do tych zasad, były surowo karane.

Jak pisze agencja AP, choć po amerykańskiej inwazji z 2001 roku kobiety zyskały więcej praw, to Afganistan wciąż jest bardzo konserwatywny, co widoczne jest zwłaszcza na terenach wiejskich.

Czytaj więcej w Money.pl
Sąsiad-gwałciciel więził pięciolatkę 40 godzin Trwa dochodzenie, które ma wyjaśnić, czy w sprawę zamieszana jest więcej niż jedna osoba.
W Belgii dyskryminują mężczyzn. Są skargi Oferowali zniżki dla kobiet - odpowiedzą za dyskryminację.
"Marsz Szmat" na ulicach Warszawy _ Jesteśmy tu, by zaprotestować przeciwko obwinianiu ofiar przemocy seksualnej za to, że były molestowane lub zostały zgwałcone _.
bEUgkgjS
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)