Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

"Dzień Gniewu" w Iraku. Są ofiary i ranni

0
Podziel się

Pięciu demonstrantów zginęło, a 10 zostało rannych w Mosulu, na północy kraju.

"Dzień Gniewu" w Iraku. Są ofiary i ranni
(PAP/EPA)
bEiztrdx

Tysiące ludzi wyszły na ulice irackich miast, by zaprotestować przeciwko korupcji i ograniczeniom w dostępie do podstawowych usług w ramach ogłoszonego w całym kraju _ Dnia Gniewu _, inspirowanego podobnymi wystąpieniami w innych krajach arabskich. **Pięciu demonstrantów zginęło, a 10 zostało rannych w Mosulu na północy Iraku, gdzie siły bezpieczeństwa rozproszyły protestujących - podała miejscowa policja.

Protestowano we wszystkich większych miastach kraju od Kirkuku na północy po Basrę na południu. Setki ludzi z irackimi flagami i transparentami zebrało się na bagdadzkim placu Tahrir, na którym wprowadzono zaostrzone środki bezpieczeństwa. Wojskowe samochody i siły bezpieczeństwa zabezpieczył wszystkie ulice wokół placu. Zablokowany został znajdujący się w jego pobliżu most Dżumhurija na Tygrysie. W całej stolicy wprowadzono zakaz ruchu samochodowego.

- _ Jesteśmy tu, by domagać się zmian, poprawić sytuację w kraju. System edukacji jest zły. Zły jest system opieki medycznej. Usługi ze złych stają się jeszcze gorsze _ - uważa 27-letnia uczestniczka protestu. - _ Nie ma bieżącej wody, elektryczności. Rośnie bezrobocie, to może popchnąć młodych do działalności terrorystycznej _ - mówi.

bEiztrdz

- _ Nasza demonstracja jest pokojowa _ - dodaje jej uczestniczka. - _ Chcemy, aby rząd nas usłyszał, rząd który sami wybraliśmy _.

Jeszcze przed rozpoczęciem demonstracji na placu Tahrir (Wyzwolenia) w Bagdadzie w piątek rano zebrało się około 600 osób. Skandowali _ Nie dla bezrobocia i _Nie dla kłamcy al-Malikiego", premiera Iraku.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/151/t130199.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/dramat;na;pogrzebie;wiele;ofiar,36,0,761380.html) Dramat na pogrzebie. Wiele ofiar
W czwartek premier Nuri al-Maliki ostrzegł, by nie uczestniczyć w demonstracjach z powodu zagrożenia ze strony terrorystów. Udział w nich odradzali również szyiccy przywódcy religijni.

W starciach pomiędzy protestującymi a siłami porządkowymi, do których doszło w piątek w mieście Hawidża na północy Iraku, zginęły co najmniej dwie osoby a 22 zostały ranne. Kolejnych sześć osób zostało rannych w miejscowości Sulejman Pek na południe od Kirkuku. W starciach z siłami bezpieczeństwa w Mosulu zginęło 5 osób, a rannych zostało 10.

bEiztrdF

Jak pisze agencja Associated Press planowane protesty w Iraku, wzorowane na wystąpieniach w Tunezji i Egipcie, od kilku tygodni budzą ożywioną dyskusję wśród Irakijczyków m.in. na portalu społecznościowym Facebook.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/4/t113668.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/w;iraku;znow;zamach;-;zginelo;10;osob,229,0,775141.html) W Iraku znów zamach - zginęło 10 osób Terroryści zaatakowali za pomocą samochodu-pułapki budynek sił bezpieczeństwa.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/52/t132148.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/miliard;dolarow;za;zniszczenie;stolicy,205,0,773837.html) Miliard dolarów za zniszczenie stolicy? Władze miejskie Bagdadu chcą przeprosin i rekompensaty od sił zbrojnych USA.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/4/t113668.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/o;ataku;na;irak;przesadzily;klamstwa,61,0,772669.html) O ataku na Irak przesądziły kłamstwa Iracki inżynier oszukał CIA donosząc o tym, że Bagdad produkuje broń biologiczną.
bEiztrea
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)