Notowania

komisja majątkowa
09.11.2010 11:54

Dziś początek końca Komisji Majątkowej?

Rząd wziął się za zmiany w ustawie o stosunkach państwo - Kościół. Błaszczak: To atak na Kościół, majątek mu się należy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Bartłomiej Zborowski)

Aktualizacja 13:35

*Rada Ministrów zajmuje się dziś projektem nowelizacji ustawy o stosunkach państwo - Kościół, który zakłada zakończenie działalność Komisji Majątkowej. Zdaniem szefa klubu PIS Mariusza Błaszczaka to atak na Kościół. *

Ministrowie wysłuchują informacji dotyczącej projektu nowelizacji ustawy o stosunku Państwa do Kościoła katolickiego oraz projektu umowy w sprawie określenia stosunków między Polską a Kościołem katolickim. Projekt zakłada likwidację Komisji Majątkowej.

Szef klubu PiS Mariusz Błaszczak pytany o likwidację Komisji Majątkowej odpowiada, że nie zapoznał się jeszcze z projektem ustawy, ale dodaje, że odbiera to jako atak na Kościół. Według Błaszczaka, to działanie ma charakter polityczny.

POSŁUCHAJ MARIUSZA BŁASZCZAKA:

**Od początku działalności Komisja rozpatrzyła ok. 2,8 tys. spraw; bez rozstrzygnięcia pozostało jeszcze ok. 240.
W myśl projektu, sprawy związane z roszczeniami byłyby rozpatrywane na zwykłych zasadach, na drodze sądowej. Podmioty kościelne, państwowe, samorządowe czy prywatne, będące uczestnikami postępowań prowadzonych dotychczas na podstawie przepisów o Komisji Majątkowej w sprawach, w których nie zapadło jeszcze orzeczenie komisji, miałyby sześć miesięcy na wystąpienie o podjęcie zawieszonego postępowania sądowego, a jeżeli nie było ono wszczęte - na wystąpienie do sądu o zasądzenie roszczenia.

W uzasadnieniu do projektu zaznaczono, że powodem decyzji o uchyleniu przepisów regulujących działanie Komisji jest to, że w ostatnim czasie istotnie spadła liczba spraw do niej wpływających.

Kościół przejął majątek wart ponad 24 mld złotych

Wykaz nieruchomości przekazanych stronie kościelnej przez państwo w zamian za majątek bezprawnie zagarnięty w czasach PRL liczy kilka tysięcy pozycji, w tym aż 490 zabudowanych.

Ich wartość to, według Komisji, 24 mld zł. Oprócz tego Kościołowi wypłacono rekompensaty i odszkodowania w sumie na kwotę 107,5 mln zł.

| ILE HEKTARÓW W POSZCZEGÓLNYCH WOJEWÓDZTWACH DOSTAŁ KOŚCIÓŁ |
| --- |

37,4 ha

3 973,2 ha

1 113,8 ha

85,4 ha

93,5 ha

16 330,7 ha

13 812,3 ha

921,9 ha

123,15 ha

96,2 ha

9 780 ha

19,3 ha

1 499 ha


2 013 ha

181,5 ha

1 910 ha

Źródło: Komisja Majątkowa przy MSWiA
(* 8,7 tys. ha nieruchomości oddanych Kościołowi nie jest przypisanych do województw)

Kościół przejął łącznie 490 nieruchomości, w tym 19 szpitali, osiem domów dziecka, 26 szkół, dziewięć przedszkoli, trzy muzea, dwa teatry, dwie biblioteki, budynki archiwum, prokuratury, sądu, izby skarbowej, operetki, dworzec PKS i nawet browar.

Komisja Majątkowa, powołana do życia ustawą z 17 maja 1989 r. o stosunku Państwa do Kościoła rzymskokatolickiego, przez ponad 20 lat działalności rozpatrywała wnioski dotyczące przywrócenia lub przekazania własności nieruchomości lub ich części. W jej 12-osobowym składzie zasiadało po sześciu przedstawicieli MSWiA i Sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski.

Komisja wielokrotnie była krytykowana m.in. za to, że większość decyzji zapadała bez konsultacji z samorządami czy zarządcami nieruchomości. Media donosiły też, że nie weryfikowano wycen gruntów przedstawianych przez rzeczoznawców Kościoła - miały być one zaniżane. We wrześniu pełnomocnik instytucji kościelnych w komisji Marek P. został aresztowany.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/59/t109371.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/kosciol;bedzie;oddawal;nieruchomosci,8,0,680200.html) Kościół będzie oddawał nieruchomości? Władze Krakowa chcą podważyć niektóre decyzje Komisji Majątkowej.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/128/t75904.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/jest;areszt;w;sprawie;korupcji;w;komisji;majatkowej,97,0,679777.html) Jest areszt w sprawie korupcji w Komisji Majątkowej Pełnomocnik zakonów trafi za kratki na trzy miesiące.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/231/t89575.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/losy;komisji;majatkowej;juz;przesadzone,252,0,700924.html) Losy Komisji Majątkowej już przesądzone Arłukowicz: Problemem jednak pozostanie majątek przejęty przez Kościół.
Tagi: komisja majątkowa, komisja, wiadomości, gospodarka, najważniejsze
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz