Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Dziś święto niezależnej Białorusi

0
Podziel się:

25 marca 1918 roku obwieszczono powstanie pierwszego w historii niepodległego państwa białoruskiego.

Dziś święto niezależnej Białorusi
(Willeecole/Dreamstime)

25 marca 1918 roku obwieszczono powstanie pierwszego w historii niepodległego państwa białoruskiego. Przetrwało kilka miesięcy, do momentu wkroczenia bolszewików do Mińska.

Wielu Białorusinów tę ważną dla nich datę uszanuje w Polsce. Uciekli przed reżimem Łukaszenki. Mają jednak nadzieję, że już niebawem białoruski _ Dzień Wolności _ spędzą u siebie w ojczyźnie.

Aleksander Dzikawicki z Telewizji Biełsat wyjaśnia, że reżim Łukaszenki wykreślił dzisiejszą datę z oficjalnego kalendarza, na rzecz świąt komunistycznych, np. rocznicy rewolucji październikowej. Jak dodaje, na Białorusi wszelkie przejawy antykomunizmu i patriotyzmu są karane.

Za hasło _ Niech żyje Białoruś _ można trafić do aresztu. Źmicier Barodka uciekł do Polski po represjach Łukaszenki w 2010 roku. Pracował w sztabie jednego z opozycyjnych kandydatów na prezydenta. Obawia się, że powrót na Białoruś skończyłby się dla niego w więzieniu, ma jednak nadzieję, że kolejne białoruskie święto niepodległości spędzi w rodzinnym Mińsku. Jak zaznacza, to, co Białorusini zaczęli 95 lat temu, czyli budowę wolnej Białorusi obecne pokolenie musi skończyć.

Od czasu dojścia Aleksandra Łukaszenki do władzy żadne z wyborów na Białorusi nie zostały uznane za wolne i demokratyczne. W białoruskich więzieniach siedzą opozycyjni politycy, aktywiści i obrońcy praw człowieka.

Czytaj więcej w Money.pl
Zimne kąpiele. Tak świętują Białorusini Cerkiew przestrzega, że taka kąpiel po pijanemu jest bluźnierstwem.
Białoruś uniemożliwia obywatelom podróże Rzecznik białoruskiego MSZ Andrej Sawinych oświadczył dziś, że Białoruś na razie nie planuje wprowadzenia w życie umowy o małym ruchu granicznym z Polską.
Nie będzie ułatwień. Przez stanowisko rządu? Białoruś na razie nie planuje wprowadzenia w życie umowy o małym ruchu granicznym z Polską z powodu antybiałoruskiego stanowiska rządu polskiego.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)