Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Edward Snowden zapadł się pod ziemię

0
Podziel się:

Edward Snowden zameldował się z hotelu w Hongkongu i od tego czasu nie wiadomo, gdzie przebywa.

Edward Snowden zapadł się pod ziemię
(PAP/EPA/ALEX HOFFORD)

Edward Snowden, który ujawnił informacje o tajnym programie inwigilacji elektronicznej prowadzonym przez amerykański wywiad, wczoraj zameldował się z hotelu w Hongkongu i od tego czasu nie wiadomo, gdzie przebywa - podają dzisiaj media.

W poniedziałek Snowden zameldował się z hotelu Mira w Hongkongu, ale opuścił budynek i nie wiadomo, gdzie obecnie przebywa. Według agencji dpa prawdopodobnie nadal przebywa on na terytorium Hongkongu.

Glen Greenwald, dziennikarz brytyjskiego dziennika _ Guardian _, który powołując się na Snowdena i na jego prośbę ujawnił tajne praktyki amerykańskiej agencji wywiadowczej NSA, potwierdził, że pozostaje w kontakcie z Amerykaninem, ale nie chciał powiedzieć, gdzie obecnie znajduje się jego źródło ani jakie są jego plany.

Snowden, który przyjechał do Hongkongu 20 maja, jako obywatel USA może pozostawać maksymalnie 90 dni na obszarze tego specjalnego regionu administracyjnego Chin.

Snowden liczył się z tym, że władze amerykańskie będą domagać się od Chin jego ekstradycji pod zarzutem pogwałcenia ustawy o szpiegostwie (Espionage Act) oraz działania w interesie wroga, choć dotychczas nie został o nic oskarżony. Rzeczniczka amerykańskiego Departamentu Stanu Jen Psaki w poniedziałek odmówiła ujawnienia, czy USA złożyły wniosek o ekstradycję ani czy zamierzają to zrobić w przyszłości.

Aby uniknąć przekazania władzom USA, Snowden może skorzystać z pośrednictwa ONZ w ubieganiu się o azyl lub pojechać do kraju, który w przeciwieństwie do Hongkongu nie ma umowy ekstradycyjnej z USA. Mógłby też zakwestionować ewentualny wniosek o ekstradycję, powołując się na groźbę prześladowania go ze względów politycznych, co najprawdopodobniej przeciągnęłoby proces ekstradycyjny o lata.

Ponadto na jego korzyść może zadziałać precedens w sądownictwie Hongkongu. Sąd Najwyższy tego obszaru orzekł w głośnej sprawie trzech Afrykanów ubiegających się o azyl, że ich wniosków nie można rozpatrzyć do czasu utworzenia przez władze hongkonskie jednolitego systemu ich oceny. W praktyce oznacza to, że wnioski o azyl są zawieszone dopóki ten warunek nie zostanie spełniony.

Założyciel demaskatorskiego portalu WikiLeaks Julian Assange powiedział brytyjskie telewizji Sky News, że ma _ pośredni kontakt z osobami z otoczenia Snowdena . Australijczyk, który sam przebywa w ambasadzie Ekwadoru w Londynie, aby uniknąć ekstradycji z W. Brytanii, nazwał Amerykanina bohaterem. Snowden _ znajduje się w bardzo, bardzo poważnej sytuacji, widzimy przecież, że ta sama retoryka, którą zastosowano wobec mnie i _(informatora WikiLeaks - red.) Bradleya Manninga, stosowana jest teraz wobec niego _ - powiedział.

Edward Snowden jest byłym pracownikiem CIA, a ostatnio pracował dla amerykańskiej firmy Booz Allen Hamilton, świadczącej usługi dla amerykańskiego resortu obrony. W ubiegłym tygodniu przekazał dziennikom _ Guardian _ i _ Washington Post _ informacje o szeroko zakrojonej inwigilacji elektronicznej prowadzonej przez NSA, polegającej na zbieraniu tajnych danych z serwerów dziewięciu firm internetowych, m.in. Google, Facebook, Yahoo, YouTube, AOL.

Czytaj więcej w Money.pl
Bolesna lekcja po ACTA. Co teraz zrobi rząd Minister Michał Boni widać wyciągnął naukę ze sprawy ACTA, bo publikuje proponowane zmiany do szerokich konsultacji.
Ostrzega, że ta umowa kupiuje zapisy z ACTA W projekcie umowy CETA, negocjowanej między Kanadą i Unią Europejską, pojawiają się przepisy bardzo podobne do zapisów umowy ACTA.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)