Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Egipt idzie w ślady Tunezji. Wybuchły zamieszki

0
Podziel się

Demonstranci domagają się usunięcia prezydenta Hosni Mubaraka.

Egipt idzie w ślady Tunezji. Wybuchły zamieszki
(World Economic Forum/CC/Flickr)
bCYwCRxN

Egipska policja starła się w Kairze z uczestnikami wielotysięcznej demonstracji, domagającymi się położenia kresu prawie 30-letniej władzy prezydenta Hosni Mubaraka. Policjanci użyli armatek wodnych i gazu łzawiącego.

Agencja Associated Press pisze, że był to pierwszy w Egipcie protest _ zainspirowany przez Tunezję _ (gdzie prezydent Ben Ali został zmuszony do ucieczki z kraju, gdy doszło do eskalacji społecznego niezadowolenia). Demonstranci skandowali _ Niech żyje wolna Tunezja _ i _ Precz z Hosni Mubarakiem _. Matki z dziećmi na rękach wołały: _ Rewolucja aż do zwycięstwa _

Podobne demonstracje, zorganizowane w ramach _ dnia gniewu _ w proteście przeciwko Mubarakowi i ubóstwu, odbywają się w Aleksandrii i innych egipskich miastach. Wezwano do nich między innymi na portalach społecznościowych Facebook i Twitter.

Wielu analityków uważa, że rewolucja w Tunezji może rozprzestrzenić się na inne kraje regionu. Podobnie jak Tunezyjczycy również inni Arabowie są sfrustrowani rosnącymi cenami, ubóstwem, wysokim bezrobociem i autorytarnymi rządami.

bCYwCRyq
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)