Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Egipt ma prezydenta. Euforia na placu Tahrir

0
Podziel się:

Po raz pierwszy w historii kraju najwyższy urząd w państwie będzie sprawował islamista.

Egipt ma prezydenta. Euforia na placu Tahrir
(PAP/EPA)
bEDCkJmJ

Nowym prezydentem Egiptu został islamista Mohamed Mursi, nominowany przez Bractwo Muzułmańskie - ogłosiła komisja wyborcza w Kairze. Wśród dziesiątków tysięcy zwolenników Mursiego na kairskim placu Tahrir wybuchła radość.

Według komisji wyborczej w drugiej turze wyborów prezydenckich 16-17 czerwca Mursi, reprezentujący Partię Wolności i Sprawiedliwości (PWiS) będącą politycznym ramieniem Bractwa Muzułmańskiego, zdobył 51,7 proc. głosów i pokonał ostatniego premiera reżimu Hosniego Mubaraka, byłego dowódcę sił powietrznych Egiptu Ahmeda Szafika. Pierwotnie ogłoszenie wyników drugiej rundy wyborów miało nastąpić w czwartek, ale opóźniło się z powodu odwołań, złożonych przez obu kandydatów.

*Egipcjanie na placu Tahrir w dniu ogłoszenia wyników wyborów *

  • fot: PAP/EPA/MOHAMED MESSARA
  • fot: PAP/EPA/ANDRE PAIN
  • fot: PAP/EPA/ANDRE PAIN [ ( http://static1.money.pl/i/glass.gif ) ] zobacz całą galerię(http://galerie.money.pl/plac-tahrir-w-egipcie-g422878.html) Wcześniej na podstawie własnych obliczeń każdy z kandydatów twierdził, że to on wygrał wybory. Gdy w niedzielę ogłoszono oficjalnie zwycięstwo Mursiego, na placu Tahrir jego zwolennicy zaczęli wiwatować, tańczyć, machać egipskimi flagami i skandować _ Allahu Akbar! _ (Bóg jest wielki).
bEDCkJmL

60-letni Mursi, wykształcony w USA inżynier z tytułem doktora Uniwersytetu Południowej Kalifornii, zostaje następcą Hosniego Mubaraka, który w wyniku wielkich demonstracji antyprezydenckich został zmuszony do ustąpienia w lutym 2011 roku. Po raz pierwszy w historii Egiptu urząd prezydenta będzie sprawował islamista.

Zobacz także: Zobacz, jak przebiegały wybory w Egipcie:

Rządząca w Egipcie Najwyższa Rada Wojskowa (NRW) wprowadziła poprawkę do konstytucji, ograniczającą władzę prezydenta, a 16 czerwca rozwiązano zdominowany przez islamistów parlament. Przedstawiciel NRW generał Mohamed al-Asar zapowiedział, że siły zbrojne do końca czerwca przekażą władzę w kraju nowo wybranemu prezydentowi. Nie podał jednak konkretnej daty. NRW rządzi Egiptem od obalenia reżimu Mubaraka.

bEDCkJmR

PWiS poinformowała w piątek, że ujawni wkrótce _ narodowy projekt (...) obrony rewolucji _, ponieważ w jej ocenie wojskowi zniwelowali jej skutki poprzez _ konstytucyjny zamach stanu _. Według źródeł tej partii Mursi konsultował się już telefonicznie ze znanym działaczem prodemokratycznym, laureatem Pokojowej Nagrody Nobla Mohamedem ElBaradeim i wyeliminowanym w pierwszej turze wyborów prezydenckich, uważanym za umiarkowanego islamistę Abdelem Moneim Abulem Fotuhem.

Mursi urodził się w 1951 roku w rodzinie chłopskiej. Wielu komentatorów egipskiej sceny politycznej twierdzi, że brakuje mu charyzmy. Należy do konserwatywnego skrzydła Bractwa Muzułmańskiego. Zasiadał w parlamencie Egiptu w latach 2000-2005. Ponieważ Bractwo Muzułmańskie było pod rządami Mubaraka oficjalnie zakazane, mandat zdobył wtedy jako kandydat niezależny. W 2011 roku został przywódcą Partii Wolności i Sprawiedliwości - politycznego ramienia Bractwa Muzułmańskiego.

Kampanię w wyborach prezydenckich prowadził początkowo pod hasłem _ islamskiego odrodzenia _, ale podkreśla, że rządy Bractwa Muzułmańskiego nie oznaczają, iż Egipt stanie się teokracją.

Czytaj więcej o wyborach w Egipcie w Money.pl
Chce być sługą wszystkich obywateli. I wygrywa Na swej oficjalnej stronie internetowej Partia Wolności i Sprawiedliwości, polityczne skrzydło Bractwa, zadeklarowała, że jej kandydat jest pierwszym wybranym przez lud cywilnym prezydentem Egiptu.
Kto prezydentem Egiptu? Ogłosili zwycięstwo Zostaną ogłoszone na konferencji prasowej o godz. 15 - powiedział agencji Reutera członek komisji, która nadzorowała głosowanie.
Jutro decydujące starcie. Koniec rządów? W weekendowych wyborach prezydenckich w Egipcie decydujące starcie stoczą kandydat islamistów i premier z czasów reżimu Mubaraka.
bEDCkJnm
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)