Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Egipt: Wojskowi akceptują zmiany w armii

0
Podziel się:

Najwyższa Rada Wojskowa zasygnalizowała, że popiera przejście w stan spoczynku dowódcy sił zbrojnych.

Egipt: Wojskowi akceptują zmiany w armii
(James Buck/CC/Flickr)

Najwyższa Rada Wojskowa zasygnalizowała, że popiera decyzję prezydenta Egiptu Mohammeda Mursiego dotyczącą przejścia w stan spoczynku dowódcy sił zbrojnych i ministra obrony Husejna Tantawiego oraz szefa sztabu generalnego Samiego Anana.

Na swojej stronie na Facebooku Rada, która przejęła władzę po odsunięciu prezydenta Hosniego Mubaraka, nazwała niedzielne przetasowania _ naturalną zmianą _, uznając, że chodzi o _ przekazanie odpowiedzialności nowemu pokoleniu Egipcjan _.

Rada przypomniała też, że nigdy nie zamierzała pozostawać u władzy i że w okresie przejściowym _ mimo wyzwań i zagrożeń _ wypełniła swoją misję polegającą na _ ochronie kraju _.

Już w niedzielę wieczorem egipska agencja prasowa cytowała źródło wojskowe, które informowało, że ze strony wojska nie doszło do żadnej _ negatywnej reakcji _.

Jak ocenia agencja AP, niespodziewana decyzja z dnia na dzień zmieniła wizerunek prezydenta. Ze słabego przywódcy stał się rozumnym politykiem, potrafiącym starannie zaplanować działania wymierzone w dowództwo wojskowe, które tuż przed objęciem przez niego urzędu pozbawiło go ważnych uprawnień.

Walka o władzę między islamistycznym prezydentem a armią trwała od objęcia przez Mursiego urzędu 30 czerwca. Jednak po zabójstwie 16 egipskich żołnierzy na Synaju przez dżihadystów prezydent w bardziej agresywny sposób domagał się uznania swojej władzy nad generałami.

Zwolnił szefa służb wywiadowczych, gdy kilka dni po ataku na jaw wyszło, że nie zareagował on na ostrzeżenie Izraela o możliwości zamachu. Prezydent w towarzystwie wysokich rangą dowódców wojskowych odbył też dwie nagłośnione wizyty na Synaju.

W niedzielę Mursi, który jest członkiem Bractwa Muzułmańskiego, wprowadził zmiany na najwyższych szczeblach w wojsku oraz unieważnił ograniczającą uprawnienia prezydenta poprawkę do konstytucji, wprowadzoną w czerwcu przez rządzącą wówczas Radę.

Jednak Mursi mianował Tantawiego i Anana swoimi doradcami oraz odznaczył ich najwyższymi wyróżnieniami państwowymi, co według AP sugeruje, że mogli się oni zgodzić - choć niechętnie - na zmiany. Następcą 76-letniego Tantawiego na obu zajmowanych dotąd przez niego stanowiskach został 58-letni marszałek Abdel Fattah al-Sisi, a Annana - Sidki Sajed Ahmed. Obaj są członkami Rady.

W poniedziałek Biały Dom wezwał egipskich wojskowych i rząd do współpracy. _ Ważne jest, by wojskowi i cywile ściśle współpracowali w celu rozwiązania problemów gospodarczych i kwestii bezpieczeństwa, którym Egipt musi stawić czoło _ - powiedział rzecznik Białego Domu Jay Carney.

Rzecznik ministerstwa obrony USA George Little podkreślił, że Pentagon chce nadal utrzymywać bardzo bliskie stosunki z Najwyższą Radą Wojskową.

Co roku Stany Zjednoczone przeznaczają na pomoc Egiptowi - swojemu głównemu sojusznikowi w regionie - ok. 1,3 mld dolarów.

Czytaj więcej wo sprawach Egiptu
Wybory w Egipcie. Wtedy lepiej tam nie jechać Znamy datę pierwszych wyborów prezydenckich po upadku Mubaraka. Czy wojskowi oddadzą władzę bez walki?
Szefowie armii w Egipcie dymisjonowani Prezydent Egiptu Mohammed Mursi nakazał w niedzielę przejście w stan spoczynku dowódcy sił zbrojnych i ministrowi obrony.
Prezydent jest w stanie kontrolować państwo? Wiele dzieli Egipt i Izrael, jednak na Synaju, przez który przebiega granica między obu państwami, ich interesy są zbieżne.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)