Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Ekologiczny plan Busha - mało ambitny

0
Podziel się:

Międzynarodowi eksperci krytykują pomysły USA na zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych.

Ekologiczny plan Busha - mało ambitny
(EPA/PAP)
bECModmd

*Międzynarodowi eksperci krytykują plan prezydenta Busha, dotyczący zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych przez Stany Zjednoczone. Sceptyczne głosy pojawiły się podczas zorganizowanej przez Amerykanów konferencji klimatycznej się w Paryżu. *
Prezydent Bush zaproponował, by Stany Zjednoczone emitowały coraz więcej dwutlenku węgla do roku 2025. Potem - zgodnie z planem - poziom emisji miałby zacząć spadać. Biały Dom sugeruje, że w ten sposób gospodarka amerykańska nie ucierpi, a sprawę zmian klimatycznych rozwiążą nowe, czyste technologie a nie obowiązkowe ograniczenia produkcji gazów cieplarnianych.

Wiele z 17 delegacji uczestniczących w paryskich negocjacjach twierdzi jednak, że to zdecydowanie za późno, a plan Busha jest mało ambitny. Przedstawiciel Francji, sekretarz stanu do spraw europejskich Jean-Pierre Jouyet, powiedział, że brak działań będzie kosztował pięć do dziesięciu razy więcej niż natychmiastowe inwestycje w ratowanie klimatu.

bECModmf

- _ Plan prezydenta Busha nie odpowiada poziomowi ambicji, jakiego należy oczekiwać od krajów rozwiniętych, zważywszy na ich odpowiedzialność wobec wyzwania, przed jakim stoimy _ - powiedział agencji Reuters przedstawiciel KE.

Paryska konferencja jest próbą przygotowania nowego międzynarodowego traktatu klimatycznego, który ma zastąpić wygasający za cztery lata Protokół z Kioto.

Zdaniem niektórych obserwatorów, strategia Busha nie będzie miała większego znaczenia: jego kadencja kończy się w styczniu przyszłego roku, a poza tym wszyscy kandydaci na prezydenta Stanów Zjednoczonych mają znacznie ambitniejsze plany dotyczące walki z globalnym ociepleniem.

bECModmG
wiadomości
gospodarka
KOMENTARZE
(0)