Notowania

obama
26.05.2011 19:46

Eksperci: Wizyta Obamy zbliży Polskę i USA

Eksperci w USA oczekują, że wizyta prezydenta Baracka Obamy w Polsce będzie ważnym krokiem na rzecz umacniania sojuszu między obu państwami.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Eksperci w USA oczekują, że wizyta prezydenta Baracka Obamy w Polsce będzie ważnym krokiem na rzecz umacniania sojuszu między obu państwami. Kładą zwłaszcza nacisk na zapowiedzi obecności wojskowej USA w Polsce w postaci bazy samolotów amerykańskich.

_ - To ważna okazja do kontynuacji stosunków między prezydentem Obamą i jego administracją a krajami Europy Środkowo-Wschodniej po okresie ochłodzenia w związku z odwołaniem pierwotnego planu obrony antyrakietowej _ - powiedział Ian Brzezinski, ekspert z Atlantic Council of the United States, były podsekretarz stanu w Pentagonie.

_ - Wizyta w Warszawie ma wymiar dwustronny i multilateralny, ponieważ odbędzie się tam bardzo ważny szczyt przywódców Europy Środkowej. Jeśli chodzi o stosunki bilateralne, administracja stara się od dłuższego czasu umocnić przekonanie Polski i całego regionu, że Ameryka interesuje się nim i jest oddana sprawie jego bezpieczeństwa _ - dodał.

Zdaniem Brzezinskiego, _ wszystko wskazuje na to _, że w Warszawie prezydent Obama ogłosi rozmieszczenie w Polsce niewielkiej liczby samolotów amerykańskich F-16 i C-130.

_ - To będzie ważne wydarzenie, bo chociaż nie chodzi tu o bazę wielkości bazy amerykańskiej Ramstein w Niemczech, może to zwiększyć skalę wspólnych ćwiczeń sił powietrznych Polski i USA i wspólnych szkoleń. Może też posłużyć jako punkt wyjściowy do regionalnej współpracy w tym zakresie, do wspólnych ćwiczeń i szkoleń także z udziałem sąsiadów Polski. Umocniłoby to wiarygodność zobowiązań obronnych NATO wobec regionu wynikających artykułu 5 traktatu NATO _ - powiedział ekspert Atlantic Council.

Inni eksperci podkreślają, że wizyta Obamy jest potwierdzeniem ważnej roli Polski w strategicznej koncepcji USA i coraz mocniejszej jej pozycji w strukturach zachodnich.

_ Polska jest teraz uważana za wartościowego i sprawdzonego sojusznika, który systematycznie zwiększa swoją pozycję w Unii Europejskiej - powiedział Janusz Bugajski, ekspert ds. europejskich w Centrum Studiów Strategicznych i Międzynarodowych (CSIS) w Waszyngtonie. _

_ - Na spotkaniu z Obamą polscy przywódcy powinni zaznaczyć wagę trzech filarów sojuszu atlantyckiego: skutecznego NATO, które potrafi bronić swoich członków, spójnej polityki międzynarodowej, w której Europa Środkowa jest konsultowana w sprawach dotyczących jej interesów, oraz nowych inicjatyw podejmowanych wspólnie z USA, zwłaszcza w dziedzinie rozwoju energetyki i promocji demokracji _ - dodał.

_ - Polska jest dziś pod wieloma względami "normalnym" sojusznikiem USA, jak np. Włochy albo Hiszpania. Dobrą stroną tego jest to, że integracja Polski z Zachodem jest teraz kwestią rozstrzygniętą. Z drugiej strony, Polska może wskutek tego odnosić czasem wrażenie, że Ameryka nie zwraca na nią tyle uwagi, co przedtem _ - powiedział prof. Charles Kupchan z Rady Stosunków Międzynarodowych (CFR), były dyrektor biura ds. Europy i Rosji w Radzie Bezpieczeństwa Narodowego USA.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/168/t140200.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/wizyta;obamy;w;polsce;to;nie;nasza;sprawa,4,0,839172.html) "Wizyta Obamy w Polsce, to nie nasza sprawa" Rzecznik MSZ Rosji Aleksandr Łukaszewicz odmówił dziś skomentowania wizyty prezydenta USA Baracka Obamy w Polsce.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/123/t77947.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/obama;w;polsce;to;fragment;europejskiej;pielgrzymki,189,0,838845.html) Obama w Polsce. "To fragment europejskiej pielgrzymki" _ - Ta wizyta jest bardzo ważna dla prestiżu naszego kraju - _ przekonuje eurodeputowany Jacek Saryusz-Wolski. _ - To dobre wydarzenie - _ dodaje Aleksander Kwaśniewski.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/189/t139965.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/zydzi;chca;zeby;obama;walczyl;o;ich;majatki,14,0,838670.html) Żydzi chcą, żeby Obama walczył o ich majątki Światowa Organizacja ds. Restytucji Mienia Żydowskiego wezwała prezydenta USA Baracka Obamę, by w czasie wizyty w Warszawie wywierał na polski rząd presję
Tagi: obama, polska, wizyta, wiadomości, wiadmomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz