Notowania

elżbieta ii
05.06.2012 17:39

Elżbieta II świętuje, poddani wiwatują: Dobra robota

Obiad na 650 osób, przejażdżki karetą po najbardziej reprezentacyjnych ulicach miasta i przegląd gwardii konnej i pieszej - takie atrakcje czekały dziś brytyjską królową.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA/ANDY RAIN)

*Obiad na 650 osób, życzenia od głów państw z całego świata, przejażdżki karetą po najbardziej reprezentacyjnych ulicach miasta i przegląd gwardii konnej i pieszej - takie atrakcje czekały dziś brytyjską królową, która szumnie świętuje 60-lecie swojego panowania. *

Przyjęcie, na które królowa zaprosiła osoby najbardziej zasłużone dla kraju, odbyło się w wielkiej Sali Pałacu Westminsterskiego - jedynej autentycznie gotyckiej części gmachu parlamentu, ocalałej z pożaru w 1834 roku. Zaproszeni reprezentowali przekrój społeczny i wiekowy, cztery narody Zjednoczonego Królestwa i mniejszości.

Po wczorajszym pikniku w Pałacu Buckingham dla 12 tysięcy wybranych losowo gości, było to kolejne egalitarne zgromadzenie - inne od porannego nabożeństwa dziękczynnego w katedrze św.Pawła, dokąd zaproszono najważniejsze osobistości w kraju.

Po tym przyjęciu, królowa przejechała karetą do Pałacu Buckingham w eskorcie gwardii i odprowadzona salutem 60 salw armatnich. A potem wielką aleją The Mall, łączącą pałac z placem Trafalgaru ruszył ogromny tłum powiewający flagami i transparentami. Wśród nich zwracał uwagę jeden z napisem _ Elżbieta Wielka _ i inny - _ Dobra robota _.

Na koniec obchodów królowa przyjęła z balkonu pałacu salwę honorową batalionu gwardii irlandzkiej, wiwaty ponad milionowego tłumu, a nad pałacem przeleciały samoloty z II Wojny Światowej.

Gratulacje z okazji jubileuszu królowej złożył także Barack Obama. W przemówieniu zamieszczonym na stronie internetowej Białego Domu amerykański prezydent zwrócił się do rodziny królewskiej, obywateli Wielkiej Brytanii i Wspólnoty Brytyjskiej. Zwrócił uwagę na relacje łączące oba anglojęzyczne kraje.

- _ W czasie wojny i w czasach pokoju, w dobrobycie i w trudzie Stany Zjednoczone i Wielka Brytania utrzymywały szczególne stosunki. Razem stawialiśmy czoło największym wyzwaniom tego świata. Przywódcy przychodzą i odchodzą, a rządy Waszej Wysokości przetrwały _ - mówił amerykański prezydent.

POSŁUCHAJ WYPOWIEDZI AMERYKAŃSKIEGO PREZYDENTA:

Prezydent Obama zwrócił też uwagę na szczególny charakter uroczystości Diamentowego Jubileuszu. - _ Gdy pracujemy wspólnie dla lepszej przyszłości, warto podkreślać, że nasze więzi są niezastąpione - zarówno dla naszych krajów, jak i całego świata. Świętując 60 lat panowania Waszej Wysokości, w wielu krajach Brytyjskiej Wspólnoty Narodów zapalono tysiące jubileuszowych lampionów. Niech światło korony Waszej Wysokości świeci przez wiele kolejnych lat _ - powiedział Obama.

POSŁUCHAJ WYPOWIEDZI AMERYKAŃSKIEGO PREZYDENTA:

Czytaj więcej o jubileuszu królowej w Money.pl
Królowa świętuje tam gdzie Lech Wałęsa Ludzie czekający przed katedrą na przybycie 86-letniej monarchini na jej widok odśpiewali God save the Queen.
Po królewskiej paradzie trafił do szpitala W trzecim dniu obchodów 60-lecia panowania królowej Elżbiety II jej mąż książę Filip trafił do londyńskiego szpitala z powodu zapalenia pęcherza.
Dywan, flaga, orkiestra. Heathrow świętuje Turyści, którzy wybiorą się do Londynu na obchody diamentowego jubileuszu panowania królowej Elżbiety II, mogą liczyć na iście królewskie przyjęcie.
Tagi: elżbieta ii, wiadomości, wiadmomości, gospodarka
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz