Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Energia solarna coraz popularniejsza dzięki dotacjom UE

0
Podziel się:

Już za około półtora roku mieszkańcy podwarszawskiej gminy Łomianki będą mogli masowo korzystać z kolektorów słonecznych do podgrzewania wody w domach. Rozwiązania nie tylko ekologicznego, ale tańszego od systemów tradycyjnych. Wystarczy, że pokryją 15-25 proc. kosztów inwestycji, która będzie wynosić około 14-15 tys. zł, w zależności od liczby mieszkańców domu. Wszystko dzięki unijnym dofinansowaniom, na które liczą nie tylko mieszkańcy, lecz także urzędnicy gminy.

Energia solarna coraz popularniejsza dzięki dotacjom UE

Jak tłumaczy Wojciech Asiński z Urzędu Miasta Łomianki, mieszkańcy muszą do 10 sierpnia złożyć w urzędzie gminy podpisane umowy oraz dostarczyć komplet dokumentów: dowód osobisty, numer NIP, odpis zwykły z księgi wieczystej z zapisem, że działka pod inwestycję jest zabudowana bądź mieszkaniowa lub, w przypadku gdy nie posiadamy wpisu do księgi wieczystej, zobowiązanie do uregulowania kwestii własności przez wpisanie do księgi wieczystej do końca lutego 2011 r. - Jeśli gmina otrzyma dofinansowanie, ogłosimy przetarg na zakup i montaż urządzeń i wyłonimy wykonawcę - mówi Asiński. Jak dodaje, do projektu zgłosiło się już ponad trzydziestu chętnych. Liczymy na kolejnych zainteresowanych, zwłaszcza że po pięciu latach urządzenia przejdą na własność mieszkańców - podkreśla Asiński w rozmowie z "Polską". Chętnych na tanie ciepło jest jednak więcej. Podwarszawska gmina Stare Babice podpisała ponad 450 umów z mieszkańcami w sprawie instalacji kolektorów słonecznych. - Ponieważ występujemy w imieniu wszystkich
zainteresowanych, możemy wynegocjować znacznie lepsze warunki, aniżeli klient indywidualny - tłumaczy Jolanta Pieńkowska z urzędu gminy. Jak dodaje, wkład własny wynosi od 3,5 do 5 tys., w zależności od liczby mieszkańców domu. Reszta pochodzić ma ze środków Unii Europejskiej.

wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)