Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
euro 2012
12.06.2012 17:17

Euro 2012. Marsz Rosjan bez większych zakłóceń

Grupa stu pseudokibiców zaatakowała policjantów. Z każdą minutą w stołecznej strefie robi się coraz bardziej nerwowo.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Rafał Guz)

*Z każdą minutą w stołecznej strefie robi się coraz tłoczniej. Wprawdzie rosyjski marsz przebiegł bez większych incydentów. Dużo więcej problemów sprawili zamaskowani polscy kibice, którzy zostali potraktowani armatkami wodnymi. *

Aktualizacja, godz. 18.28

Rosyjscy kibice, ubrani w czerwone koszulki, trzymający flagi narodowe wyruszyli sprzed stacji Warszawa Powiśle na Stadion Narodowy. Wśród kibiców panuje atmosfera piłkarskiego święta. _ Naprzód Rosja _, _ Rosja mistrzowie _- słychać skandowane okrzyki.

Przed wymarszem w pobliżu zgromadziła się kilkusetosobowa grupa polskich kibiców, którzy na śpiewy i okrzyki Rosjan reagowali własnymi okrzykami i skandowaniem: _ Polska biało-czerwoni _, _ Polska do boju _, _ Biało-czerwone to barwy niezwyciężone _; wznoszono też nieprzychylne wobec Rosjan okrzyki. Policja oddzieliła kordonem obie grupy. Doszło do drobnych przepychanek z policją.

Rosyjscy kibice ruszyli lewą stroną Mostu Poniatowskiego, oddzieleni kordonem policji. Wcześniej, bliżej centrum Warszawy, na rondzie de Gaulle'a, doszło do utarczek kibiców obu reprezentacji. Część z nich miała zamaskowane twarze i rzucano petardy.

W trakcie marszu, rosyjscy miłośnicy piłki nożnej zapewniali, że ich kibicowanie nie ma charakteru politycznego. _ Dla mnie liczy się tylko sport, a nie walka ani polityka _ - powiedział Aleksander Samary. _ - Bardzo mi się u was podoba, Warszawa jest piękna _ - dodał.

_ - Politykę zostawiliśmy w Moskwie, przyjechaliśmy tu tylko dla piłki nożnej. Lubimy was, Polacy to bratni naród _ - powiedział Dimetrius z Moskwy ubrany w trójkolorową perukę (biało-niebiesko-czerwoną). Wśród kibiców z Rosji niektóre osoby mają futrzane czapki oraz budionoski (spiczaste czapki). Śpiewają _ Katiusze _.

Przejście Rosjan jest uzgodnione z władzami Warszawy. Przedstawiciele fanów z Rosji spotkali się m.in. z dyrektor biura bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego Ewą Gawor, którą poinformowali, że przemarsz nie będzie miał podtekstu politycznego.

Rosyjscy fani piłki nożnej w piśmie do warszawskiego magistratu napisali, że _ przemarsze kibiców rosyjskich są tradycją w czasie mistrzostw Europy _. Mecz Polska-Rosja zbiega się również z obchodzonym 12 czerwca świętem narodowym Federacji Rosyjskiej - Świętem Niepodległości, nazywanym Dniem Rosji.

W strefie kibica będzie gorąco

Jak powiedział rzecznik stołecznego ratusza Bartosz Milczarczyk, po godz. 16 w warszawskiej strefie było ponad 4 tys. fanów piłki. Dodał, że podobnie jak to było podczas piątkowego meczu otwarcia, organizatorzy spodziewają się ponad 100 tys. kibiców.

W Warszawie przeważają biało-czerwone barwy, ale obecne są również liczne grupy kibiców z Rosji. Na ulicach stolicy panuje pokojowy doping obu drużyn. Mijające się grupki fanów _ Sbornej _ i biało-czerwonych wymieniają się głośnymi okrzykami _ Rossija, Rossija _ - _ Polska, Polska _.

Wokół strefy i w środku krążą hostessy, które malują narodowe barwy na policzkach kibiców. W pobliskim zakładzie fryzjerskim można zrobić sobie specjalną fryzurę na Euro.

Pomimo że mecz Polska-Rosja rozpoczyna się dopiero o godz. 20.45, kibice biało-czerwonych i _ Sbornej _ opanowują z minuty na minutę stołeczną Strefę Kibica. Publiczność zebraną na Placu Defilad rozgrzewa zespół Poparzeni Kawą Trzy.

_ - Przyjechaliśmy do Warszawy prosto z Moskwy, aby kibicować naszym chłopcom. Wierzymy w ich zwycięstwo. Polacy mają dobrą drużynę, ale to Rosja dzisiaj jako pierwsza drużyna na Euro awansuje do ćwierćfinałów _ - powiedział Dimitrij.

Z kolei Anatolij z Sankt Petersburga chwalił w rozmowie organizację mistrzostw. _ - Czujemy się w Polsce, a szczególnie w Warszawie, znakomicie. Świetnie to wszystko zorganizowaliście. Nie ważne, jaki wyniki dzisiaj padnie i tak już wygraliście _ - powiedział.

Dodał, że szczególnie zachwycony jest atmosferą na ulicach Warszawy oraz stołeczną Strefą Kibica. _ Jestem w Fan Zone z przyjaciółmi od godziny i jest tu świetna atmosfera. Zespół gra rosyjską muzykę, razem z Polakami śpiewamy i tańczymy. Życzę Polsce wyjścia z grupy, ale dziś wygra na pewno Rosja _ - podkreślił Anatolij.

Pełni optymizmu są także polscy kibice. - _ Będzie to trudny mecz, ale wygramy. Wierzę, że stać nasz zespół na wyjście z grupy. Dziś w Warszawie będzie wielkie święto futbolu _ - powiedział Wojtek z Łodzi. Przedsmakiem polsko-rosyjskich zmagań na Stadionie Narodowym będzie mecz Czechy-Grecja, który rozpocznie się na stadionie we Wrocławiu o godz. 18.

Czytaj więcej o Euro 2012 w Money.pl
Jutro wielka wygrana Polaków. Zdaniem... Słonica Citta z Krakowskiego ZOO wybrała jeden z trzech ustawionych obok siebie melonów. Jaka jest jej skuteczność?
Już jutro wielki sprawdzian dla policji _ - Jeśli UEFA i policja ocenią, że jest to mecz podwyższonego ryzyka, zostaną podjęte odpowiednie środki _ - powiedział Jacek Cichocki, szef MSW.
O awansie Polaków może rozstrzygnąć rosyjska ruletka Remis reprezentacje może zjednoczyć Polskę i Rosję - pisze Jan Płaskoń.
Tagi: euro 2012, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, najważniejsze
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz