Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Eurobarometr: Mimo kryzysu Europejczycy nie odwracają się od UE

0
Podziel się:

Po raz pierwszy od trzech lat 50 proc. ankietowanych w czerwcu Europejczyków powiedziało, że członkostwo ich kraju w UE jest dobrą rzeczą.

Eurobarometr: Mimo kryzysu Europejczycy nie odwracają się od UE
(AP/Fotolink/East News)

Mimo kryzysu Europejczycy nie odwracają się od UE, a wizerunek Unii poprawia się w ich oczach - to wnioski, jakie wyciągają autorzy najnowszego badania opinii publicznej Eurobarometr przeprowadzonego w czerwcu na zlecenie Parlamentu Europejskiego.

Po raz pierwszy od trzech lat 50 proc. ankietowanych w czerwcu Europejczyków powiedziało, że członkostwo ich kraju w UE jest _ dobrą rzeczą _. To wzrost o 3 punkty procentowe w porównaniu z Eurobarometrem zrealizowanym w 2011 roku. Aż 40 proc. respondentów zadeklarowało _ pozytywne _ skojarzenia, jakie wywołuje u nich UE (wzrost z 31 proc. z 2011 roku), a z 26 proc. do 23 proc. spadła liczba osób mających _ negatywny _ obraz Unii.

Choć nastąpił wzrost liczby respondentów uważających, że _ ich głos liczy się w UE _, to wciąż zdecydowana większość jest przeciwnego zdania. W Polsce respondenci oceniający, że członkostwo Polski w UE to dobra rzecz, stanowią 52 proc. (spadek o jeden punkt procentowy w porównaniu z 2011 rokiem).

O 6 punktów procentowych wzrosła liczba osób uznających, że członkostwo w UE jest _ ani złe, ani dobre _. Aż 48 proc. Polaków, czyli znacznie powyżej unijnej średniej, ma pozytywne skojarzenia z UE. Negatywny obraz UE ma 12 proc. Polaków. 67 proc. uważa, że _ głos Polski liczy się w UE _, a 49 proc., że również _ ich głos liczy się w UE _.

Mimo poprawy wizerunku UE w kwestii poczucia tożsamości ankietowani okazali się przywiązani przede wszytki do swej narodowości. W przeciągu roku wzrosła liczba Europejczyków, którzy czują się zakorzenieni _ wyłącznie _ w tożsamości narodowej (średnia 44 proc., w Polsce 49 proc.). Zmniejszyła się liczba tych, którzy widzą swoją tożsamość zarówno jako _ narodową _, jak i _ europejską _. Tylko 6 proc. respondentów widzi się najpierw jako Europejczycy, a dopiero potem jako przedstawiciele krajów. W Polsce jest to jeszcze mniej - 4 proc.

W odpowiedzi na pytania dotyczące europejskich wartości zdecydowana większość Europejczyków wskazuje na pierwszym miejscu _ wartości demokratyczne i wolność _ (54 proc.) oraz _ wspólną walutę _ (43 proc.). Wyniki w Polsce odbiegają od unijnej średniej. Dla Polaków na pierwszym miejscu, obok _ wartości demokratycznych i wolności _, jest _ historia _ (po 31 proc.); a na drugim miejscu wskazują _ kulturę _.

Zdecydowanie najbardziej popularną instytucją UE jest Parlament Europejski. Spośród respondentów poproszonych o wskazanie trzech unijnych instytucji aż 53 proc. (w Polsce 48 proc.) wskazało PE, przed Europejskim Bankiem Centralnym (27 proc.) i Komisją Europejską (25 proc.). Tylko 5 proc. Polaków wskazało EBC, a 44 proc. Polaków nie potrafiło wskazać żadnej instytucji UE. Badanie wykazało też, że już jedna czwarta Europejczyków wie, iż kolejne wybory do PE odbędą się w czerwcu 2014 roku.

Czytaj więcej w Money.pl
Nie chcą tego na Słowacji, a w Danii - tak Bruksela nie będzie narzucać krajom członkowskim podwyższenia wieku emerytalnego. Te decyzje należą do kompetencji unijnych rządów.
Europejczycy popierają Unię, ale nie euro Większość Europejczyków uważa, że przynależność do Unii Europejskiej jest dla nich korzystna, ale bardzo krytycznie odnoszą się do euro.
Traktat UE wymaga zmian. Zobacz jakich Zdaniem Danuty Huebner, zmiana traktatu UE, najlepiej poprzedzona konwentem, jest nieunikniona.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)