Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Europa zadowolona z prezydenta Komorowskiego

0
Podziel się:

Polska ma szansę na reformy - uważają dziennikarze zagranicznych mediów.

Europa zadowolona z prezydenta Komorowskiego
(PAP/Bartłomiej Zborowski)

*Europejska prasa przychylnie komentuje wyniki wyborów prezydenckich w Polsce. Komentatorzy podkreślają, że Polska otwiera się na świat i ma teraz większe szanse na reformy gospodarcze. Pojawiły się też komentarze w których powątpiewa się reformatorski zapał Platformy Obywatelskiej, która zyskała pełnię władzy. *

Zwycięstwo w wyborach prezydenckich kandydata PO Bronisława Komorowskiego będzie ulgą dla finansowych rynków, ale jego niewielka przewaga nad kontrkandydatem sugeruje, że rząd Donalda Tuska powstrzyma się od śmielszych reform - sądzi brytyjski dziennik _ Financial Times _.

_ - Gdyby marszałek Komorowski wygrał dużą różnicą głosów, to mogłoby to zostać zinterpretowane przez Donalda Tuska jako społeczny mandat na podjęcie dużych reform (przed wyborami parlamentarnymi w 2011 r.) _ - powiedział dziennikowi były wiceminister finansów prof. Stanisław Gomułka.

_ - Komorowski przystąpił do kampanii wyborczej dysponując dużą przewagą w sondażach opinii, ale jego bezbarwna kampania i skuteczne zabiegi Jarosława Kaczyńskiego spowodowały, że wygrał nieznaczną różnicą głosów, co oznacza, że PO jest partią słabszą niż była przed wyborami _ - zaznaczył _ Financial Times _ w artykule opublikowanym w nocy z niedzieli na poniedziałek na swym portalu.

fot: PAP/Bartomiej Zborowski_ fot: PAP/Jacek Turczyk fot: PAP/Jacek Turczyk _[ ( http://static1.money.pl/i/glass.gif ) ] zobacz całą galerię(http://galerie.money.pl/bronislaw;komorowski;prezydentem;polski,galeria,3934,0.html)Według dziennika, Komorowski, _ człowiek staroświecki i dziedzic arystokratycznego rodu, nie dopracował się inspirującej wizji Polski nowoczesnej i otwartej na świat, która trafiłaby do miejskiego elektoratu PO _.

Jarosław Kaczyński, którego _ FT _ nazywa _ prawicowym nacjonalistą _, skorzystał z fali sympatii po katastrofie smoleńskiej, ale nie jest to jedyny powód jego sukcesu.

Zdołał przeobrazić swój publiczny wizerunek tonując agresywny ton, czyniąc pojednawcze gesty pod adresem Niemiec i Rosji, jak również przystępując do gry o przejęcie głosów oddanych na SLD, akcentując populistyczne rozwiązania w gospodarce - wylicza _ Financial Times _.

_ - Zwycięstwo marszałka Komorowskiego będzie ulgą dla rynków finansowych, które liczyły na jego wygraną, ponieważ kładzie kres konfliktom pomiędzy rządem a prezydentem, cechującym prezydenturę Lecha Kaczyńskieg _o - cytuje FT Ryszarda Petru, głównego ekonomistę banku BRE.* *

Hiszpańscy dziennikarze, w pierwszych komentarzach uznali, że wybór Bronisława Komorowskiego jest sukcesem Polski i Europy. _ Umiarkowany arystokrata _ - tak Komorowskiego określa dziennik _ El Pais _.

Belgijskie media w trakcie głosowania niewiele miejsca poświęciły wyborom. W głównych wydawaniach telewizyjnych wiadomości pojawiły się wieczorem tylko krótkie informacje.

Polska robi się banalna

Belgijski politolog Jean-Michel de Waele, w rozmowie z Polską Agencją Prasową pochwalił Polskę za ewolucję i modernizację. - _ Pomimo złej kampanii pana Komorowskiego, wynik pokazuje głęboką zmianę w Polsce. Polska daje dziś obraz kraju zupełnie innego, niż jeszcze kilka lat temu. Daje obraz dużo lepszy _ – powiedział de Waele.

Zdaniem eksperta, Polska staje się krajem _ jak inne w Europie _. _ - To zwycięstwo prezydenta prawicowo-liberalnego, tak jak w większości państw Europy. Więc nie wiem, czy to sprawi przyjemność Polakom, jak im powiem, że Polska staje się jak inne kraje - banalna _ - powiedział de Waele, który jest profesorem Wolnego Uniwersytetu w Brukseli (ULB), ekspertem ds. Europy Wschodniej i Polski.

Portal BBC News, informując o wynikach podkreślał, że przegrany to brat tragicznie zmarłego prezydenta, a sama tragedia smoleńska mocno odcisnęła się na kampanii wyborczej. Komentator BBC wskazywał też, że Polska ma teraz szansę na – rzadko dotąd obecną - polityczną stabilność, bo rząd i prezydent będą z tej samej partii.

Natomiast komentatorzy Wall Street Journal przedstawiali Komorowskiego, jako zwolennika ograniczenia roli państwa w gospodarce. Zwracali też uwagę, że wygrana pozwoli premierowi Donaldowi Tuskowi przeprowadzić reformyzmierzające m.in. do poprawy stanu finansów publicznych, a także kontynuować proces prywatyzacji.

Przemiana Kaczyńskiego mało wiarygodna?

Były włoski eurodeputowany Jaś Gawroński powiedział, że zwycięstwo Bronisława Komorowskiego w wyborach jest _ dobrą wiadomością dla Europy _. Zapytany o to jak, jego zdaniem, zwycięstwo kandydata PO przyjmą władze Włoch, odparł: _ Na pewno dobrze, bardzo pozytywnie _.

- _ We Włoszech pozostało wrażenie pierwszego wizerunku Jarosława Kaczyńskiego, tego ostrego w swych poglądach, a nie tego, jak się potem zmienił w trakcie kampanii wyborczej, z intonacją dużo bardziej spokojniejszą i może bardziej do przyjęcia _ - podkreślił Gawroński.

Zagraniczni dziennikarze podkreślali też, że Polska mocno podzieliła się przy głosowaniu. Szczególnie, jeśli chodzi o status ekonomiczny. – _ Komorowski to faworyt tzw. Polski A, czyli głównie północy i zachodu kraju. Kaczyńskiego poparła tzw. Polska B _ – napisali komentatorzy WSJ.

Wiadomości z Polski nie przebiły się jednak na czołówki serwisów informacyjnych. Portale CNN, Telegraph, czy The Times znacznie więcej miejsca niż wyborom poświęcały w niedzielę wieczorem mundialowi i meczom Wimbledonu, czy informacjom z Afganistanu.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)