Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Ewakuacja osób zagrożonych erupcją wulkanu

0
Podziel się:

Władze Chile i Argentyna ewakuują 3 tysiące osób, żyjących w okolicach dymiącego wulkanu Copahue.

Ewakuacja osób zagrożonych erupcją wulkanu
(Joschenbacher/CC/Wikipedia)

Władze Chile i Argentyna ewakuują 3 tysiące osób, żyjących w okolicach dymiącego wulkanu Copahue (czyt. KOPAŁE), leżącego na granicy obydwu krajów.

W związku z wysoką aktywnością sejsmiczną w regionie ogłoszono Czerwony Alert - najwyższy możliwy poziom pogotowia. Wulkan Copahue póki co wyrzuca duże ilości pyłu i gazów, czemu towarzyszą tysiące niewielkich wstrząsów tektonicznych. Istnieje więc poważna obawa, że niedługo dojdzie do erupcji.

Od wtorku rano trwa ewakuacja mieszkańców w promieniu 25 kilometrów od wulkanu, regionu Biobío w Chile i miasta Caviahue w Argentynie. Priorytet przyznaje się kobietom, dzieciom i niepełnosprawnym.

Chilijskie władze informują, że ewakuacja potrwa 2 dni, choć proces może się przedłużyć z powodu silnych deszczy, które nawiedzają w ostatnich dniach kraj. Trwają też negocjacje z mieszkańcami, którzy odmawiają opuszczenia swoich domów.

W Chile jest ponad 2 tys. wulkanów. Copahue ma prawie 3 tysiące metrów wysokości i jest jednym z najbardziej aktywnych w regionie. W grudniu zeszłego roku ogłoszono podobny alarm. Do wybuchu jednak nie doszło.

Czytaj więcej w Money.pl
Wulkan Copahue w Andach grozi wybuchem Władze Chile i Argentyny wydały w poniedziałek polecenie ewakuacji ponad 3 tys. osób mieszkających w pobliżu wulkanu Copahue
Ewakuacja rosyjskiej stacji polarnej Pęknięcia pola lodowego wokół stacji Biegun Północny nie tylko zagrażają dalszej jej pracy, ale też stwarzają groźbę zanieczyszczeń ekologicznych w rejonie dryfowania.
Wulkan znów aktywny. Chmura pyłu nad kraterem Do największej erupcji doszło w 2000 roku. Musiano wtedy ewakuować dziesiątki tysięcy ludzi.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)