Notowania

powódź 2010
10.08.2010 07:36

Fala kulminacyjna dotarła do Gubina

Nysa Łużycka mieści się między wałami. Nie doszło do groźnych dla ludzi i ich dobytku zalań.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Olgierd Rudak)

*Fala kulminacyjna na Nysie Łużyckiej mieści się między wałami. Nie doszło do groźnych dla ludzi i ich dobytku zalań. *

O 5 rano Nysa miała w Gubinie 574 cm, przy stanie alarmowym określonym na 400 cm - podał PAP dyżurny Centrum Zarządzania Kryzysowego wojewody lubuskiego.

Wysoki stan wody w Nysie spowodował cofkę na jej dopływie - Lubszy i to ta rzeczka spowodowała niegroźne dla ludzi potopienia. Woda pojawiła się m.in. na ulicy Piastowskiej, ale nie zalała poważnie budynków mieszkalnych. W mieście nie było konieczności ewakuacji mieszkańców.

W stałej gotowości jest w Gubinie ponad 360 ludzi - strażaków, policjantów i strażników granicznych. Wały są monitorowane i na bieżąco uszczelniane. W nocy najgroźniej było w okolicy wsi Olszyna na południe od Gubina. Tam woda przerwała wał, ale nie doszła do zabudowań. Mieszkańców prewencyjnie ewakuowano.

Obecnie sytuacja na Nysie ustabilizowała się, rzeka niebawem powinna zacząć opadać. Gubin był ostatnią z większych miejscowości na drodze Nysy Łużyckiej przed jej ujściem do Odry.

Według specjalistów z Centrum Zarządzania Kryzysowego, wysoki stan Nysy nie powinien znacząco wpłynąć na zachowanie samej Odry, która z uwagi na swoją wielkość ma dużą bezwładność. Odra nie powinna gwałtownie przybrać, ani osiągnąć poziomu zagrażającego powodzią.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/87/t103511.gif ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/miliard;w;rezerwie;wystarczy;na;pomoc;powodzianom,83,0,653139.html) Miliard w rezerwie wystarczy na pomoc powodzianom Tegoroczne powodzie kosztowały już ponad 1,5 miliarda złotych.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/191/t96703.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/wiele;inwestycji;przeciwpowodziowych;tylko;na;papierze,116,0,621172.html) Wiele inwestycji przeciwpowodziowych tylko na papierze Nie zmądrzeliśmy nawet po powodzi tysiąclecia, która kosztowała nas 14 mld zł. W województwach małopolskim i świętokrzyskim zalania od 2000 roku, spowodowały straty na 2,7 mld zł.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/119/t96887.jpg ) ] (http://www.money.pl/ubezpieczenia/wiadomosci/artykul/powodzianie;zalewaja;wnioskami;ubezpieczycieli,132,0,622468.html) Powodzianie zalewają wnioskami ubezpieczycieli W ostatnich latach dwukrotnie wzrosła liczba ubezpieczonych. Polis byłoby więcej, ale towarzystwa nie ze wszystkimi podpisują umowy.
Tagi: powódź 2010, powódź, wiadmomości, wiadomości, gospodarka, najważniejsze
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz