Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Finowie porozumieli się z Rosjanami ws. budowy elektrowni atomowej

0
Podziel się:

Ustalono, że umowa o dostarczeniu przez Rosjan reaktora do Hanhikivi 1 ma zostać podpisana do końca 2013 roku. Rosjanom zaproponowano również objęcie 34 proc. udziałów w spółce.

Finowie porozumieli się z Rosjanami ws. budowy elektrowni atomowej
(HAP/Quirky China News / Rex Feat/EAST NEWS)
bEErvAiJ

Fińska firma Fennovoima poinformowała dziś, że wstępnie porozumiała się z rosyjskim koncernem Rosatom w sprawie budowy nowej elektrowni atomowej na półwyspie Hanhikivi nad Bałtykiem.

Ustalono, że umowa o dostarczeniu przez Rosjan reaktora do Hanhikivi 1 ma zostać podpisana do końca 2013 roku. Rosjanom zaproponowano również objęcie 34 proc. udziałów w spółce - podała w komunikacie firma Fennovoima.

Według fińskiej firmy oferowany przez Rosatom reaktor ciśnieniowy VVER 1200 o mocy 1200 MW w wersji AES-2006 _ odpowiada zapotrzebowaniu _. Ma on zostać wyposażony w systemy bezpieczeństwa wymagane przez fińskiego regulatora.

bEErvAiL

Bezpośrednie rozmowy z Rosjanami trwają od kwietnia 2013 roku.

Fennovoima poinformowała w środę, że zerwała trwające od lutego bieżącego roku rozmowy z innym partnerem, japońskim koncernem Toshiba.

Wcześniej Finowie zrezygnowali z innej rozważanej konstrukcji - reaktora EPR francuskiej Arevy. Blok z takim reaktorem powstaje w Finlandii w Olkiluoto - w elektrowni należącej do firmy TVO.

Fennovoima powstała jako spółka niemieckiego koncernu E.ON oraz Voimaosakeyhtio SF - firmy skupiającej 60 fińskich przedsiębiorstw, głównie z sektora przemysłowego, lokalnych dostawców energii i samorządów. W funkcjonującym w Finlandii modelu, udziałowcy operatora elektrowni jądrowej w zamian za wkład finansowy otrzymują energię po kosztach produkcji. E.ON w październiku 2012 r. ogłosił, że zamierza się pozbyć udziałów, ponieważ wycofuje się z Finlandii. W połowie lutego 2013 r. wszystkie udziały przejęło Voimaosakeyhtio SF, zostając jedynym akcjonariuszem Fennovoimy.

bEErvAiR

Elektrownia ma powstać w gminie Pyhajoki, na niemal bezludnym półwyspie Hanhikivi nad Bałtykiem.

Czytaj więcej w Money.pl
Nie chcą atomu w Polsce. Dziś wyszli na ulice Manifestacja zakończyła tygodniowy obóz antyatomowy, który odbywał się przez ostatni tydzień w Lubiatowie (Pomorskie).
Litwini nie wierzą w tę elektrownię Tylko 6,2 proc. mieszkańców Litwy wierzy, że w ich kraju - zgodnie z planami - zostanie wybudowana do 2020 roku elektrownia atomowa.
Putin spieszy się z tą umową. Porozumienie o... Postęp prac nad tą umową, mającą zastąpić podobne porozumienie z 1994 roku.
bEErvAjm
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)