Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Fischer: Niemcy popełniły skandaliczny błąd

0
Podziel się

Były minister spraw zagranicznych krytykuje swój kraj i przestrzega, że Niemcy mogą zastygnąć prowincjalizmie.

Fischer: Niemcy popełniły skandaliczny błąd
(PAP/EPA)
bEgjPqet

Wstrzymanie się Niemiec od głosu w sprawie rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ dotyczącej Libii było skandalicznym błędem - ocenił były minister spraw zagranicznych Niemiec Joschka Fischer. Jego zdaniem Libię można porównać z Bośnią lat 90.

Zdaniem Fischera niemiecki rząd postąpił w sprawie rezolucji libijskiej krótkowzrocznie, a szkody związane z taką polityką są już widoczne. - _ Niemiecka polityka w ONZ i na Bliskim Wschodzie straciła wiarygodność, starania RFN o stałe miejsce w Radzie Bezpieczeństwa wylądowały na śmietniku, a także o Europę można się obawiać _" - napisał Fischer w artykule, opublikowanym w dzienniku _ Sueddeutsche Zeitung _.

Niemieckiemu rządowi zarzucił, że odmówił poparcia rezolucji, służącej ochronie libijskich obywateli przed brutalnym reżimem, który wszelkimi środkami walczy o przetrwanie. - _ Piękne przemówienia o prawie międzynarodowym stają się zatem pustymi słowami _ - ocenił Fischer.

bEgjPqev

- _ Pozostaje mi tylko wstydzić się za zawód, jaki sprawił nasz rząd i - niestety - za tych liderów opozycji socjaldemokratycznej oraz zielonej, którzy początkowo przyklasnęli temu skandalicznemu błędowi _ - ocenił były szef niemieckiej dyplomacji.

Jego zdaniem interwencji w Libii nie da się porównać ani z operacją w Afganistanie, przeprowadzoną w oparciu o solidarność sojuszniczą z USA, ani z wojną w Iraku, którą wszczęto z ideologicznych powodów i przeciw większości w Radzie Bezpieczeństwa ONZ.

- _ Jeśli już, sytuację w Libii da się porównać z Bośnią w latach 90. Wydaje się, że obecny rząd przejął dziś ówczesne stanowisko Zielonych. Ale wówczas odrzucenie wojskowo-humanitarnej interwencji miało w sobie pewien tragizm, podczas gdy dziś zachowanie rządu federalnego można traktować jedynie jako farsę _ - podsumował Fischer.

W opinii Fischera Niemcom grozi, że _ zastygną w prowincjalizmie _ - i to w czasie, gdy potencjał i przywództwo tego kraju jest bardzo potrzebne

bEgjPqeB
Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/72/t135496.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/syn;kaddafiego;nie;boimy;sie;-;bombardowan,22,0,796182.html) Syn Kaddafiego: "Nie boimy się!" - bombardowań Francja chce szybko zacząć ataki na siły Kaddafiego. Amerykanie ostrożni, a syn libijskiego przywódcy mówi: _ Nie boimy się. No, dalej! _.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/55/t135735.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/amerykanie;stracili;f15;syn;kaddafiego;nie;zyje,46,0,798254.html) Amerykanie stracili F15. Syn Kaddafiego nie żyje? Stolica Libii pod obstrzałem. Pojawiły się pogłoski o śmierci syna dyktatora. Giną też cywile. Chiny apelują o zawieszenie broni.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/155/t135579.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/obama;chcemy;usunac;kaddafiego,191,0,798143.html) Obama: Chcemy usunąć Kaddafiego Prezydent USA twierdzi, że ograniczenie celu misji wojskowej do ochrony ludności cywilnej, nie wyklucza usunięcia libijskiego dyktatora.
bEgjPqeW
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)