Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Fotyga opowiada na Greenpoincie o rządowej naiwności

0
Podziel się:

Była minister chwali sukcesy rozmów z kongresmenami.

Fotyga opowiada na Greenpoincie o rządowej naiwności
(PAP/Leszek Szymański)
bETCfQJN

Była minister spraw zagranicznych Anna Fotyga, w wypełnionej głównie zwolennikami PiS sali Polskiego Domu Narodowego na Greenpoincie (Nowy Jork), opowiadała o swoich rozmowach z przedstawicielami Kongresu USA na temat tragedii smoleńskiej.

Fotyga zapewniała, że spotkania jej i posła Antoniego Macierewicza na Kapitolu zakończyły się sukcesem.Krytykowała jednocześnie rząd RP za niewłaściwe prowadzenie śledztwa i naiwną wiarę, że zrobią to rzetelnie Rosjanie.

Fotyga, podkreślając swe doświadczenie dyplomatyczne, oceniła wyniki misji wysłanników PiS bardzo pozytywnie. - _ Widzę bardzo wiele dróg i wiele możliwości, ale też widzę, jaka to będzie długa droga _ - zaznaczyła. Jej zdaniem udało się już przenieść sprawę badania katastrofy na poziom Senatu USA.

bETCfQJP

_ - Uzyskaliśmy istotną wiedzę, udało się nam też przekazać istotne szczegóły na temat postępowania. Sądzimy, że wielu polityków amerykańskich miało uproszczony obraz, który był obrazem medialnym _ - przekonywała Fotyga.

Jako bzdurne uznała opinie, że dowódca sił powietrznych generał Andrzej Błasik siedział za sterami Tupolewa przed katastrofą, że samolot podchodził czterokrotnie do lądowania, a właściwie to prezydent Lech Kaczyński dowodził maszyną i zmusił załogę do lądowania. _ - To wszystko było nieprawdą i trzeba było to dobitnie naszym partnerom powiedzieć _ - tłumaczyła.

Pytana, czy reprezentacja ustawodawców amerykańskich, z którymi się polska delegacja spotkała, jest wystarczająco silna, by przeforsować sprawę międzynarodowej komisji - PAP, Fotyga powiedziała m.in.: _ - Sądzę, że to jest bardzo dobry początek. My na tym nie zakończyliśmy naszej pracy. Mamy mnóstwo planów dotyczących dalszych działań _.

Przypomniała, że delegacja pojechała do USA z poparciem ponad 330 tys. obywateli polskich i amerykańskich polskiego pochodzenia, którzy podpisali petycję w sprawie umiędzynarodowienia śledztwa smoleńskiego.

bETCfQJV

Na pytanie, czy sądzi, że sama Polska nie może sobie poradzić z problemem i potrzebuje pomocy amerykańskiej, była szefowa dyplomacji odpowiedziała: _ Myślę, że Polska potrafiłaby sobie świetnie poradzić, gdyby chciała i umiała, a przede wszystkim, gdyby była zdecydowana _.

Fotyga nie zgodziła się z sugestią jednego z sędziwych uczestników spotkania na Greenpoincie, który twierdził, że według amerykańskich pilotów zaznajomionych z relacjami na temat lotu, winę za katastrofę ponoszą polscy piloci. Zaręczała, że znała pilotów osobiście i że reprezentowali najwyższą klasę.

Fotyga wskazała na potrzebę nagłośnienia sprawy niewłaściwego przebiegu śledztwa, ponieważ - jej zdaniem - budzi to niepokój. Nawiązując do spotkań w Kongresie wypowiadała się z optymizmem o szansach powołania międzynarodowej komisji w sprawie katastrofy. Wezwała jednocześnie zgromadzonych na spotkaniu, aby nakłaniali do tego amerykańskich senatorów i członków Izby Reprezentantów.

bETCfQJW
Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/217/t19929.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/amerykanie;wstrzasnieci;wizyta;macierewicza;i;fotygi,35,0,713251.html) Amerykanie wstrząśnięci wizytą Macierewicza i Fotygi _ Jest duża szansa na powołanie międzynarodowej komisji. _
[ ( http://static1.money.pl/i/h/248/t20472.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/macierewicz;amerykanie;pomoga;nam;wyjasnic;katastrofe,152,0,712344.html) Macierewicz: Amerykanie pomogą nam wyjaśnić katastrofę Antoni Macierewicz i Anna Fotyga spotkali się z kongresmenem.
bETCfQKq
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)