Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Francja chce planu integracji Romów

0
Podziel się:

Paryż będzie domagać się od Rumunii współpracy policji i sądów.

Francja chce planu integracji Romów
(ec.europa.eu)

*_ - Francja będzie domagać się od Rumunii zaangażowania na rzecz współpracy policji i wymiaru sprawiedliwości, walki z handlem żywym towarem oraz integracji Romów na terytorium Rumunii poprzez stworzenie natychmiastowego planu narodowego na lata 2010-2013 _ - powiedział *francuski minister ds. europejskich Pierre Lellouche (na zdjęciu).

Lellouche i francuski minister ds. imigracji Eric Besson przyjechali do Rumunii, by bronić ostro krytykowanej polityki deportowania Romów z Francji. Politycy mają spotkać się z rumuńskim ministrem spraw zagranicznych Teodorem Baconschim i premierem Emilem Bocem.

Paryż zaostrzył politykę wobec Romów z Europy Wschodniej pod koniec lipca, likwidując dziesiątki romskich obozowisk. Według danych francuskich władz, od 28 lipca w ramach procedury _ dobrowolnego powrotu _ odesłano do Rumunii i Bułgarii ponad 900 Romów. Romowie, którzy wyjeżdżają dobrowolnie, otrzymują od francuskiego rządu jednorazową zapomogę w wysokości 300 euro dla każdego dorosłego i 100 euro dla dziecka.

Działania te spotkały się z dezaprobatą ONZ, Rady Europy i Komisji Europejskiej.

Francuski rząd chce też wprowadzić przepisy pozwalające na deportację obcokrajowców w przypadku_ zagrożenia porządku publicznego przez powtarzające się kradzieże lub agresywne żebranie _. Przepisy te mają dotyczyć zwłaszcza pochodzących z Rumunii i Bułgarii Romów.

PE: Natychmiast wstrzymać deportacje Romów

Parlament Europejski zażądał wstrzymania wydaleń Romów z Francji, stając w obronie ich prawa do przemieszczania się i osiedlania na terytorium Unii Europejskiej. Rezolucja przeszła głosami lewej strony sali przy sprzeciwie chadecji.

_ PE wyraża głębokie zaniepokojenie działaniami podjętymi przez władze Francji i innych państw członkowskich względem Romów i społeczności wędrownych w celu ich wydalenia; wzywa właściwe organy do natychmiastowego wstrzymania wszelkich wydaleń Romów, a także apeluje do Komisji Europejskiej, Rady UE i państw członkowskich o wystąpienie z takim żądaniem _ - głosi rezolucja przyjęta większością 337 głosów przy sprzeciwie 245 posłów i 51 wstrzymujących się.

Za takim apelem głosowali socjaliści, liberałowie, Zieloni i komuniści. Wcześniej upadł projekt łagodniejszej rezolucji, która nie potępiała Francji za działania wobec Romów. Projekt był zgłoszony wspólnie przez największą frakcję chadecką, w której zasiada PO-PSL, i konserwatystów, w tym PiS.

W przyjętej rezolucji PE przypomniał, że masowe wydalenia Romów są niezgodne z unijną Kartą Praw Podstawowych _ i środki takie stanowią naruszenie traktatów i prawa UE, ponieważ oznaczają dyskryminację ze względu na rasę i pochodzenie etniczne _. Eurodeputowani skrytykowali także _ retorykę podżegania do otwartej dyskryminacji, jaka charakteryzuje dyskurs polityczny towarzyszący wydaleniom Romów _. To - ich zdaniem - uwiarygodnia rasistowskie deklaracje i działania skrajnej prawicy.

Posłowie zaprotestowali także przeciwko wiązaniu imigracji z przestępczością, by nie utrwalać dyskryminacyjnych stereotypów. Ich zdaniem, nadużywanie argumentu, że wydalani Romowie stanowią zagrożenie dla porządku publicznego, pobieranie od nich odcisków palców, czy też wydalanie na podstawie braku środków do przeżycia na emigracji jest złamaniem unijnej dyrektywy z 2004 roku o swobodnym przepływie osób w UE.

PE wyraził ubolewanie, że Komisja Europejska, która powinna być strażniczką unijnego prawa, zareagowała _ późno i w skromny sposób _ na działania Francji.

Zadowoleni ze zwycięstwa socjaliści zapowiedzieli, że na miejscu zbadają sytuację Romów na Węgrzech, Słowacji, w Rumunii i innych krajach, by monitorować przestrzeganie ich praw zagwarantowanych na poziomie UE. _ - Licząca 10-12 milionów romska mniejszość wciąż jest przedmiotem segregacji i dyskryminacji _ - ubolewał brytyjski laburzysta Claude Moraes.

Unijna komisarz ds. sprawiedliwości Viviane Reding we wtorkowej debacie w PE nie powiedziała jasno, czy zdaniem KE Francja łamie prawo, czy też nie, wydalając Romów. Wciąż badają to służby KE. Podobnie jak eurodeputowani, potępiła natomiast używaną tam i w innych krajach antyromską retorykę. Reding podkreśliła, że integracja Romów stanowi zadanie dla wszystkich 27 krajów członkowskich, czyli zarówno dla państw pochodzenia, jak i państw goszczących.

wiadmomości
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)