Notowania

francja
05.06.2012 16:27

Francja: Lewica walczy o pełnię władzy

Aby prezydent Francji mógł spełnić wyborcze obietnice potrzebuje większości w Zgromadzeniu Narodowym. Czy uda się dogadać?

Podziel się
Dodaj komentarz
(Garci80/CC BY-SA 2.0/Flickr)

Socjaliści, by skutecznie rządzić, będą musieli polegać na mniejszych partiach lewicowych. Wybory do *Zgromadzenia Narodowego mają się odbyć w dwóch turach 10 i 17 czerwca. *

Z prognoz sporządzonych na podstawie ostatniego sondażu Ipsos Logica Business Consulting wynika, że szeroko pojęta lewica może zdobyć od 303 do 357 mandatów w liczącym 557 miejsc Zgromadzeniu Narodowym.

Partia Socjalistyczna (PS) niedawno wybranego prezydenta Francois Hollande'a mogłaby liczyć na 249-291 mandatów, z dużym prawdopodobieństwem nieuzyskania bezwzględnej większości (289 mandatów).

W związku z tym, by skutecznie rządzić, socjaliści muszą polegać na poparciu innych partii lewicowych, takich jak skrajny Front Lewicowy i Zieloni. To pierwsze ugrupowanie może zdobyć 21-23 miejsca w parlamencie, a drugie - 17-23.

Jak przewidują sondaże, centroprawicowa Unia na rzecz Ruchu Ludowego (UMP) byłego prezydenta Nicolasa Sarkozy'ego zdobędzie 209-255 miejsc, co nie wystarczy do utrzymania przewagi w niższej izbie parlamentu. UMP kontrolowała Zgromadzenie przez ostatnie 10 lat.

Centryści z Ruchu Demokratycznego (MoDem) Francois Bayrou i skrajnie prawicowy Front Narodowy Marine Le Pen mogą uzyskać 3 lub mniej miejsc.

Socjaliści podkreślają, że lewica musi zdobyć bezwzględną większość w parlamencie, jeśli wyborcy chcą, by Hollande spełnił swe obietnice - zmniejszenia bezrobocia i walki z nierównością społeczną.

Chociaż sama PS nie uzyska większości, to poparcie skrajnej lewicy i ekologów powinno pozwolić Hollande'owi na realizację planów budżetowych w sytuacji, gdy opozycyjna prawica będzie walczyć, aby się im przeciwstawić - zauważa agencja Reutera.

Prognoz dokonano na podstawie sondażu przeprowadzonego na grupie 900 osób 1-2 czerwca dla rozgłośni Radio France.

Czytaj więcej w Money.pl
Francuski rząd obniża sobie pensje. O ile? To pierwsza, dotrzymana obietnica wyborcza Francoisa Hollande'a. Decyzja zapadła na pierwszym posiedzeniu nowego gabinetu.
Zaskakujące decyzje co do składu rządu Konsultacje z prezydentem trwały wiele godzin. W końcu ogłoszono wyniki.
Wybory jutro. Kandydaci idą łeb w łeb Najnowsze sondaże pokazują 4-6 proc. różnicy poparcia dla każdego z rywali do prezydenckiego fotela.
Tagi: francja, wiadomości, wiadmomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz