Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Francja obejmie dwa stanowiska dowódcze NATO

0
Podziel się

Oficerowie francuscy w sumie otrzymają 17 wysokich funkcji.

Francja obejmie dwa stanowiska dowódcze NATO
(EPA/PAP)
bEggvfIl

Francuscy generałowie obejmą latem tego roku dwa stanowiska dowódcze w NATO w zamian za powrót Paryża do struktur wojskowych Sojuszu Północnoatlantyckiego - poinformowała kancelaria prezydenta Francji.

Na mocy wcześniejszego porozumienia między NATO a Francją reprezentanci tego państwa mają objąć dwa stanowiska dowódcze: regionalne w Lizbonie i Sojusznicze Dowództwo Transformacji (ang. Allied Command Transformation, ACT) w Norfolk w stanie Wirginia, na wschodzie USA.

Jak podał Pałac Elizejski, francuski rząd potwierdził oficjalnie, że dowództwo lizbońskie zostanie powierzone generałowi dywizji Philippe'owi Stoltzowi. Drugie - amerykańskie stanowisko - obejmie obecny szef sztabu sił powietrznych generał Stephane Abrial.

bEggvfIn

_ - Przekazując te dwa ważne stanowiska, Stany Zjednoczone przystały na nową równowagę w rozdziale funkcji między Amerykanami i Europejczykami wewnątrz struktur militarnych _ - podkreślała kancelaria prezydenta Sarkozy'ego. Dodając, że _ od tej pory, połowa dowództw strategicznych i dwie trzecie dowództw operacyjnych będzie powierzana Europejczykom _.

Według Paryża oficerowie francuscy w sumie otrzymają 17 wysokich funkcji w strukturach wojskowych Sojuszu, z których niektóre _ będą sprawowane na przemian z reprezentantami innych państw _.

bEggvfIt

Pałac Elizejski zaznaczył, że prezydent Nicolas Sarkozy (na zdjęciu) podziękował za nowe stanowiska prezydentowi USA Barackowi Obamie, gdy Amerykanin odwiedził Francję na początku czerwca z okazji 65. rocznicy desantu aliantów w Normandii.
Francja, która wycofała swoich przedstawicieli z dowództwa NATO w 1966 roku, powróciła w tym roku do struktur dowódczych Sojuszu Północnoatlantyckiego.

bEggvfIO
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)