Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Francja: Opozycja nie chce interwencji w Syrii

0
Podziel się:

Masakra chemiczna w Syrii musi się spotkać z odpowiedzią - oświadczył we wtorek prezydent Francji Francois Hollande.

Francja: Opozycja nie chce interwencji w Syrii
(ell brown/CC/Flickr)

Szef francuskiej dyplomacji Laurent Fabius wydaje się być przekonany, że Zachód podejmie interwencję w Syrii, prezydent Francois Hollande grozi ukaraniem reżimu, ale opozycja, zarówno umiarkowana jak i radykalna, jest niechętna wojskowej interwencji.

_ Masakra chemiczna _ w Syrii musi się spotkać z odpowiedzią - oświadczył we wtorek prezydent Francji Francois Hollande. Podkreślił, że Francja jest gotowa ukarać tych, którzy podjęli decyzję o użyciu gazu przeciwko ludności cywilnej.

Fabius przyznaje, że pozostaje jeszcze pytanie, _ kiedy _ Zachód miałby podjąć jakąś militarną akcję wobec Damaszku, ale istotniejszym pytaniem jest, _ co miałaby ona osiągnąć? _. Szef francuskiej dyplomacji, który wprawdzie bez wahania mówi o konieczności ukarania reżimu Baszara el-Asada za przypisywane mu użycie broni chemicznej, zdaje się podzielać wątpliwości co do pożądanego, z punkty widzenia Zachodu, rezultatu interwencji.

_ Le Figaro _ zwraca uwagę, że Francja stara się uniknąć sytuacji, w której ewentualna interwencja wojskowa miałaby znamiona _ krucjaty Zachodu _. Dlatego też minister obrony Francji Jean-Yves Le Drian, który podróżuje po krajach Zatoki Perskiej przedłuży swą podróż na życzenie prezydenta Francois Hollande'a i uda się do Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Le Drian konsultuje się też z szefem Pentagonu Chuckiem Haglem.

Kolejnym sygnałem gotowości Francji do podjęcia wraz z sojusznikami interwencji zbrojnej jest poniedziałkowe spotkanie szefów sztabów krajów przeciwnych syryjskiemu reżimowi w Ammanie. Stawił się tam przewodniczący kolegium szefów sztabów sił zbrojnych USA generał Martin Dempsey i jego francuski odpowiednik, admirał Edouard Guillaud - pisze _ Le Figaro _.

_ Le Parisien _ przypomina, że Hollande obiecał już w niedzielę prezydentowi Barackowi Obamie, że będzie z nim w stałym kontakcie, aby _ przygotować odpowiedź na tę bezprecedensową agresję _ (atak chemiczny).

Opozycja różnych politycznych maści nie podziela gotowości rządu do podejmowania - wspólnie z Amerykanami - zbrojnej interwencji w Syrii.

Deputowani centroprawicowej UMP Alain Marsaudet i Jacques Myard podpisali wspólny apel, w którym nawołują do _ zachowania zdrowego rozsądku i przyznania, że - na razie - tylko kompromis z obecnym (syryjskim) reżimem może załagodzić napięcia i pozwolić, przy udziale Rosji, na pokojowe rozwiązanie polityczne _.

Przywódca centrowego Ruchu Demokratycznego (MoDem) Francois Bayrou wzywa do zachowania ostrożności. Należy zastanowić się nad _ długoterminowymi konsekwencjami (...) zbrojnej interwencji _. Może ona prowadzić do _ podwójnej konfrontacji historycznej _ między _ sunnitami i szyitami (...) oraz między Iranem i (...) Izraelem _

Nawet jeśli taka akcja militarna okazałaby się sukcesem, to _ co zajęłoby miejsce obecnego reżimu i jakie miałoby to konsekwencje dla (syryjskich) mniejszości? _ - pyta Bayrou, cytowany przez _ Le Nouvel Observateur _.

Szef Francuskiej Partii Komunistycznej (PCF) Pierre Laurent zażądał od prezydenta debaty parlamentarnej na temat sytuacji w Syrii, nie skrytykował jednak wojowniczej postawy Pałacu Elizejskiego.

Przywódca Frontu Lewicy (FG) Jean-Luc Melenchon uważa tymczasem, że _ wojna w Syrii byłaby gigantycznym błędem, być może początkiem wojny znacznie większej niż wszystkie konflikty, które obserwowaliśmy dotąd w tym regionie _.

Syria to _ beczka z prochem _, dlatego wobec tego konfliktu należy zachować _ zimną krew _. _ Wiemy, że Amerykanie mają zwyczaj wykorzystywać wszelkie argumenty, by usprawiedliwić interwencję militarną _ - dodał Melenchon, tłumacząc, że tym razem jest to atak chemiczny.

Szef FG przypomniał interwencję w Libii i dodał: _ Kto ma się lepiej, odkąd zniszczyliśmy wszystko w Libii? _.

Jeszcze bardziej niechętna interwencji w Syrii jest ultraprawica. Marine Le Pen, szefowa Frontu Narodowego uznaje oskarżenia wspólnoty międzynarodowej pod adresem Baszara el-Asada za mało wiarygodne. _ Co zyskałaby armia (Asada) używając broni chemicznej przeciw ludności (...) skoro wygląda na to, że odnosi zwycięstwo za zwycięstwem? _. Jej zastępca Florian Philippot powiedział w wywiadzie telewizyjnym, że _ że nie można decydować się na interwencję, skoro nic nie wiemy _, a zamiast dowodów _ mamy ślady na piasku _. Według Philippot wszelkie nawoływania do ukarania reżimu Asada to amerykańska _ dyplomacja kowbojów _.

Były socjalistyczny minister spraw zagranicznych Hubert Vedrine ma również zastrzeżenia: _ nie można angażować się w akcję militarną (w Syrii) nie mając planu politycznego, a tego planu nie ma _.

W wywiadzie udzielonym _ L'Express _ znawca tematyki syryjskiej Thomas Pierret kwestionuje determinację wspólnoty międzynarodowej do podejmowania interwencji. _ Wszyscy szukają dobrego powodu, by uniknąć takiego rozwiązania (...). Sądzę, że nikt nie chce tam iść, ale mamy coraz mniej opcji _ - mówi Melenchon, podkreślając jednak, że jeśli nie dojdzie do interwencji, to reżim syryjski przypuści kolejne ataki chemiczne. A w takim wypadku _ brak reakcji ze strony Zachodu byłby fatalnym sygnałem _.

Czytaj więcej w Money.pl
"Za atak gazowy odpowiadają władze Syrii" Szef francuskiego MSZ Laurent Fabius _ nie ma żadnych wątpliwości _ w tej sprawie.
Po krwawych walkach zostali bez pomocy? Największy od początku syryjskiego powstania sukces armii rządowej wspieranej przez Hezbollah sprawił, że tamtejsza ludność znalazła się w dramatycznej sytuacji - sygnalizuje opozycja.
Oto reakcja Rosji na żądania syryjskiej opozycji Siergiej Ławrow powiedział, że ważne jest, aby przedstawiciele syryjskiej opozycji bez wstępnych warunków wzięli udział w międzynarodowej konferencji.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)