Notowania

wojna z terroryzmem
06.05.2011 16:36

Francja wrogiem numer 2 Al-Kaidy

Według francuskiego wywiadu kraj ten od wielu miesięcy pozostaje na celowniku islamskich terrorystów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/DPA)

Tak uważa szef francuskiego wywiadu, Bernard Squarcini, którego zdaniem jego kraj, podobnie jak Stany Zjednoczone, od wielu miesięcy pozostaje na celowniku islamskich terrorystów.

na zdjęciu Ajman al-Zawahiri,zastępca bin Ladena

Kierujący francuską Centralną Agencją Wywiadu Wewnętrznego (DCRI) Squarcini podkreślił, że jego kraj, podobnie jak Stany Zjednoczone, od wielu miesięcy pozostaje na celowniku islamskich terrorystów.

_ - Od pewnego czasu bin Laden, Ajman al-Zawahiri (zastępca bin Ladena) i Aqmi (Al-Kaida Islamskiego Maghrebu) coraz częściej wymierzali w nas swoje komunikaty. Dla Al-Kaidy Amerykanie pozostają celem numer 1, a Francja - celem numer 2. Wraz ze śmiercią bin Ladena jest ryzyko wzrostu (tego zagrożenia) _ - powiedział kierujący francuską Centralną Agencją Wywiadu Wewnętrznego (DCRI) Squarcini.

Przypomniał, że od krwawych zamachów w Londynie w 2005 r. Francja utrzymuje wysoki, czerwony (przedostatni) poziom pogotowia antyterrorystycznego. Jak dodał, po zabiciu przywódcy Al-Kaidy _ należy wzmocnić środki bezpieczeństwa za granicą: w ambasadach, instytucjach francuskich, na lotniskach używanych przez Air France w Afryce itp. _.

_ - U wielbicieli bin Ladena jego śmierć może wywołać albo przygnębienie, albo napływ energii i żądzę zemsty _ - zauważył.

W przekonaniu szefa francuskiego wywiadu, _ głównym zagrożeniem dla Francji jest Al-Kaida Islamskiego Maghrebu _, która we wrześniu ub. roku uprowadziła na północy Nigru siedem osób, w tym pięcioro Francuzów. Wcześniej ta sama organizacja zamordowała 78-letniego francuskiego zakładnika Michela Germaneau w odwecie za nieudaną próbę odbicia go przez francuskich komandosów.

Według Squarciniego, od momentu przystąpienia do Al-Kaidy licząca dziś około 400 bojowników Aqmi zwielokrotniła swoją aktywność i działa coraz sprawniej.

Rozmówca _ Le Monde _ zaznaczył, że drugim, po Aqmi, zagrożeniem dla Francji, jest możliwy atak ze strony _ bojowników dżihadu _, szkolonych obecnie na terenie Pakistanu. Squarcini potwierdził wcześniejsze informacje mediów, że wśród tych osób są Europejczycy, w tym _ około 20 Francuzów _.

Jego zdaniem, po zabiciu bin Ladena można się także obawiać radykalizowania się grup islamistycznych żyjących we Francji. _ Niektórzy z nich uwielbiają bin Ladena, a inni nadają się, by nosić kaftany bezpieczeństwa _ - dodał szef francuskiego wywiadu.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/66/t138562.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/al-kaida;potwierdza;smierc;bin;ladena,39,0,824615.html) Al-Kaida potwierdza śmierć bin Ladena Siatka terrorystyczna śmierć terrorysty nazywa _ klątwą dla Ameryki _. Zagroziła, że jego krew _ nie zostanie zmarnowana _, i zapowiedziała dalsze ataki na Amerykanów i ich sojuszników.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/204/t110796.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/francuska;policja;szuka;zamachowcow;w;paryzu,96,0,678496.html) Francuska policja szuka zamachowców w Paryżu Terroryści planują zamach na środki transportu publicznego.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/204/t115404.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/osama;to;symbol;wskazal;lidera;al;kaidy,252,0,823036.html) Osama to symbol, wskazał lidera Al Kaidy Ważniejsze byłoby schwytanie Jemeńczyka Anwara al-Awlakiego - uważa publicysta _ Financial Times _
[ ( http://static1.money.pl/i/h/51/t138547.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/nie;zyje;przywodca;al-kaidy;radosc;w;cieniu;obaw,169,0,822185.html) Nie żyje przywódca Al-Kaidy. Radość w cieniu obaw Barack Obama zebrał gratulacje od całego świata. Al-Kaida grozi jednak odwetem. Może mieć bombę atomową w Europie.
Tagi: wojna z terroryzmem, bin laden, terroryzm, al-kaida, terror, dżihad, francja, wiadomości, wiadmomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz