Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Francuzi pacyfikują obozy Romów

0
Podziel się:

Sarkozy: Obozowiska są źródłem handlu ludźmi, prostytucji i wykorzystywania dzieci.

Francuzi pacyfikują obozy Romów
(ec.europa.eu)

Ponad 40 nielegalnych obozowisk Romów zlikwidowano we Francji w ciągu dwóch tygodni, czyli od momentu zaostrzenia polityki wobec romskiej społeczności - poinformował w Lyonie minister spraw wewnętrznych Brice Hortefeux.

Około 700 osób ma zostać _ odesłanych do swoich krajów ojczystych _ - do Rumunii i Bułgarii - dodał szef francuskiego MSW na konferencji prasowej. Sprecyzował, że do tego celu zostaną _ specjalnie wyczarterowane _ przeloty.

Hortefeux powiadomił, że w przyszłym tygodniu w Paryżu spotka się z dwoma członkami rumuńskiego rządu - sekretarzem stanu odpowiedzialnym za reintegrację Romów i sekretarzem stanu ds. porządku i bezpieczeństwa publicznego.

Liczba Romów osiadłych od pokoleń we Francji, którzy porzucili na ogół wędrowny tryb życia, jest nieporównanie wyższa od koczowników. Wynosi ona według szacunków 350-400 tysięcy osób.
Francuski minister wyraził nadzieję, że rumuńscy policjanci _ przybędą do Francji tak szybko, jak będzie to możliwe _ w celu wsparcia francuskiej policji i żandarmerii.

Pod koniec lipca Hortefeux zapowiedział, że w ciągu trzech najbliższych miesięcy likwidacji ulegnie połowa z około 300 nielegalnych _ obozowisk i squatów _ romskich we Francji.

Prezydent Nicolas Sarkozy decyzję rządu uzasadniał _ względami bezpieczeństwa _. Jak powiedział wówczas, nielegalne obozowiska romskie _ będą systematycznie ewakuowane _; nazwał je źródłem handlu ludźmi, prostytucji i wykorzystywania dzieci.

Organizacje humanitarne twierdzą, że francuskie władze dokonują _ stygmatyzacji _ romskiej społeczności.

Według specjalistów, ostatnie wypowiedzi szefa państwa o wypowiedzeniu _ prawdziwej wojny _ przestępcom i handlarzom narkotyków mogą umocnić istniejące wciąż we Francji antyromskie nieporozumienia i stereotypy.

Wyjaśniają oni, że często myli się dawno osiadłych w tym kraju Francuzów pochodzenia cygańskiego z koczowniczymi Romami, którzy zaczęli przybywać głównie z Rumunii i Bułgarii od 2007 roku - po przyjęciu tych państw do UE; obecnie jest ich we Francji od 12 do 15 tysięcy.

wiadmomości
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)