Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Francuzi zaostrzają przepisy imigracyjne

0
Podziel się:

Na przeprowadzenie testu DNA dla ewentualnych imigrantów w ramach akcji łączenia rodzin zezwala nowa ustawa antyimigracyjna.

Francuzi zaostrzają przepisy imigracyjne
(PAP / EPA)

Niższa izba francuskiego parlamentu przyjęła ustawę antyimigracyjną, zawierającą m.in. zapis o testach DNA dla ewentualnych imigrantów w ramach akcji łączenia rodzin.

Testy DNA będą jednak dobrowolne i wykonywane po wyrażeniu zgody przez zainteresowanego. Koszty badania, które będzie musiał pokryć samodzielnie, zostaną mu zwrócone po wydaniu zgody na wizę.

_ Walka z nielegalną imigracją była jedną z kluczowych kwestii, które podczas kampanii prezydenckiej zapowiadał lider UMP Nicolas Sarkozy. Intencją władz, którzy zmierzają do ograniczenia napływu cudzoziemców, jest zweryfikowanie powiązań pomiędzy imigrantami, którzy mieszkają już we Francji, a ich krewnymi, którzy chcą się tam sprowadzić, ale przede wszystkim wykrywanie nadużyć związanych z fałszowaniem papierów, w tym m.in. aktów urodzenia. _Pomysł z testami DNA zostanie wprowadzony na okres próbny dwóch lat - do 31 grudnia 2010 roku.

Ustawa ta "daje nam narzędzia do walki z nielegalną imigracją" - oświadczył Eric Ciotti z rządzącej Unii na rzecz Ruchu Ludowego (UMP).

Niektórzy członkowie rządu skrytykowali ustawę. Sekretarz stanu ds. urbanizacji w ministerstwie mieszkalnictwa i urbanizacji Fadela Amara, która jest z pochodzenia Algierką, powiedziała, że kwestia wykorzystania badań DNA dotyka ją "jako córkę imigrantów".

Krytycy ustawy wskazują m.in., że test genetyczny jest przydatny tylko do stwierdzenia bezpośredniego pokrewieństwa.

Ustawa, przeciwko której głosowała francuska lewica, ma być omawiana w Senacie w przyszłym miesiącu. Partia Socjalistyczna już zapowiedziała, że skieruje sprawę do Trybunału Konstytucyjnego.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)