Notowania

fukushima
28.03.2011 18:40

Fukushima: Znaleziono pluton. Pochodzi z prętów paliwowych?

Woda w okolicy reaktora jest skażona. Ekolodzy domagają się powiększenia strefy ewakuacji.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

W pięciu miejscach na terenie uszkodzonej japońskiej elektrowni atomowej Fukushima I znaleziono na ziemi pluton - poinformowała w poniedziałek eksploatująca elektrownię spółka Tokyo Electric Power Co.

Jak oświadczył wiceprezes TEPCO Sakae Muto, pluton wykryto w próbkach, pobranych tydzień wcześniej, a jego koncentracja nie jest szkodliwa dla zdrowia. Według TEPCO, wykrycie plutonu nie spowoduje zawieszenia prowadzonych w siłowni prac.

Pluton zawierają pręty paliwowe reaktora nr 3 - jednego z sześciu, jakie współtworzą elektrownię Fukushima I.

Tymczasem poziom radioaktywnego jodu 131 w wodzie morskiej w pobliżu elektrowni Fukushima aż o 1150 razy przekracza normę - poinformowała japońska agencja bezpieczeństwa nuklearnego.

Według agencji, pomiaru dokonano w morzu zaledwie 30 metrów od reaktorów nr 5 i 6 uszkodzonej przez trzęsienie ziemi elektrowni Fukushima.

- _ Wysoki poziom radioaktywności wody w reaktorze nr 2 elektrowni atomowej Fukushima jest związany z częściowym topieniem się prętów paliwowych _- poinformował z kolei rzecznik japońskiego rządu Yukio Edano.

Jak dodał rzecznik na konferencji prasowej, topienie się prętów paliwowych w reaktorze jest tymczasowe.

Nie zgadzają się z Greenpeace

Jednocześnie agencja odrzuciła żądania Greenpeace dotyczące rozszerzenia strefy ewakuacji wokół uszkodzonej elektrowni z 20 do 40 kilometrów. Przedstawiciel agencji powiedział, że przedstawione przez Greenpeace dane o wysokim promieniowaniu w odległości 40 kilometrów od elektrowni nie są wiarygodne.

Dodał też, że mieszkańcy okolic Fukushimy już opuścili ten teren i wskazany przez Greenpeace obszar jest prawie całkowicie wyludniony.

Greenpeace informował wcześniej, że uzyskał potwierdzone informacje o poziomie promieniowania sięgającym 10 mikrosiwertów na godzinę w miejscowości Iitate, 40 km na północny-wschód od elektrowni.

Sytuacja w Fukushimie wciąż bardzo poważna. Zobacz reportaż Channel4 News (ang.):

Jako _ nie do przyjęcia _ określił niedzielne doniesienia operatora siłowni, firmy TEPCO, o tym, że poziom radioaktywności wody w reaktorze nr 2 aż 10 milionów razy przewyższał normę. TEPCO sprostowała alarmujące doniesienia, przyznając że norma została przekroczona 100 tysięcy razy, co i tak - jak to ujęła - jest niepokojące.

Wczoraj, gdy podano wiadomość o przekroczeniu normy o 10 milionów razy, z budynku reaktora nr 2 ewakuowano pracowników. Agencja Kyodo pisała, że poziom radioaktywnego jodu w reaktorze jest _ ekstremalnie wysoki _. Potem rzecznik TEPCO Takashi Kuritaprzyznał, że dane były _ niewiarygodne _.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/46/t135982.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/170;ton;plutonu;i;700;technikow;fukushima;nadal;grozna,115,0,801395.html) 170 ton plutonu i 700 techników. Fukushima nadal groźna Stężenie radioaktywnego jodu w wodzie morskiej wokół elektrowni przekroczyło już ponad tysiąckrotnie dopuszczalne normy.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/233/t134889.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/czarnobyl;jest;wazniejszy;od;fukushimy,119,0,801911.html) "Czarnobyl jest ważniejszy od Fukushimy" Zdaniem prezydenta Bronisława Komorowskiego Polska rozważając budowę elektrowni jądrowej musi brać pod uwagę przede wszystkim doświadczenia z Czarnobyla.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/135/t136071.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/pekl;rdzen;reaktora;nr;3;sytuacja;w;fukushimie;nieprzewidywalna,21,0,801045.html) Pękł rdzeń reaktora nr 3? Sytuacja w Fukushimie "nieprzewidywalna" Japoński rząd apeluje do ludności mieszkającej w promieniu 30 kilometrów od elektrowni aby opuściła swoje domy.
Tagi: fukushima, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz