Notowania

gaz
09.04.2009 15:55

Gazprom zmonopolizuje dostawy energii do Europy?

Według hiszpańskiej prasy tak twierdzą tamtejsze służby specjalne.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

- _ Rosyjski Gazprom chce zmonopolizować dostawy energii do Europy, uważają hiszpańskie służby specjalne _ - poinformował dziennik _ Publico _, który twierdzi, że miał dostęp do ostatniego raportu wywiadu w tej sprawie.

Zdaniem gazety Gazprom, kierowany przez Aleksieja Millera (na zdjęciu) prowadzi negocjacje z innymi krajami dysponującymi surowcami energetycznymi, takimi jak Iran, Algieria, Nigeria czy Gwinea Równikowa, aby _ przejąć kontrolę nad zasobami energetycznymi poza granicami Rosji _ i _ stać się jedynym dostawcą gazu do Europy _.

Również w tym celu rosyjska firma podpisała _ ważne porozumienia o współpracy energetycznej _ z niektórymi krajami latynoamerykańskimi, jak Wenezuela, Boliwia i Brazylia.

Raporty
*W ciągu najbliższych pięciu lat skazani jesteśmy na rosyjski gaz * Gazowe uniezależnienie się od Rosji będzie nas kosztowało co najmniej 3,5 mld złotych
*Polski gaz wystarczyłby nam na 10 lat * Mamy blisko 140 mld metrów sześciennych gazu ziemnego w 263 złożach.
*Źródła geotermalne zamiast węgla i gazu? * Polska posiada największe w Europie zasoby energii geotermalnej.

Jeśli chodzi o Nigerię hiszpańskie służby specjalne potwierdzają, że Gazprom chce kontrolować projekt budowy gazociągu mającego połączyć ten kraj z Europą. Obecnie istnieje projekt budowy gazociągu transsaharyjskiego łączącego Nigerię z Nigrem i Algierią, zanim połączenie zostanie przedłużone do Europy.

Hiszpania nie jest praktycznie uzależniona od dostaw rosyjskiego gazu, ponieważ większość surowca napływa do niej z Afryki Północnej. Jednak Gazprom dostarcza do Hiszpanii związki siarki.

W listopadzie zaniepokojenie wzbudziła informacja, że Gazprom może być zainteresowany zakupem udziałów w hiszpańskiej firmie paliwowej Repsol. Na początku marca Gazprom podpisał umowę z firmą Gas Natural, która pozwala mu na zakup hiszpańskich elektrowni.

Tagi: gaz, gazociąg, rosja, unia europejska, gazprom, energia, wiadomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz