Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wiadomości
05.03.2012 16:12

Gdańsk: Odtworzona Brama nr 2 ma stanąć przy stoczni w maju. Brama z Leninem za 67 tysięcy zł

Rozstrzygnięto przetarg na wykonanie repliki Bramy nr 2 Stoczni Gdańskiej. Inwestycja, dzięki której wejście do zakładu nabierze kształtu z czasu strajków sierpniowych w 1980 roku, będzie kosztować ponad 67 tys. zł.

Podziel się
Dodaj komentarz

- Za tę kwotę powstanie brama wjazdowa, zostanie zakonserwowana furtka w podcieniu, a także odtworzony będzie napis "im. Lenina", wraz z modelem Orderu Sztandaru Pracy - informuje Katarzyna Kaczmarek, rzecznik Zarządu Dróg i Zieleni w Gdańsku. - Termin realizacji upływa 15 maja. Gdańsk. Brama nr 2 Stoczni Gdańsk znowu z Leninem i orderem jak w Sierpniu 80 Do przetargu ZDiZ zaprosił cztery firmy, ale swoje oferty złożyły tylko dwie. Wygrał gdański Drogomet. Zapowiedź odtworzenia bramy w kształcie sprzed ponad 20 lat wzbudziła mieszane uczucia. Nad celowością przedsięwzięcia zastanawia się m.in. legendarny działacz Solidarności Bogdan Borusewicz. Jego zdaniem, obecne wejście do stoczni ma już swoją historię, choć nie jest to ta sama brama, na której wieszano postulaty w sierpniu 1980 roku Tamta została zniszczona przez czołg, podczas pacyfikacji zakładu na początku stanu wojennego. - Tu nikt nie robi nic na siłę - przekonuje Antoni Pawlak, rzecznik prezydenta Gdańska. - Nie sposób przecenić znaczenia tej bramy
nie tylko dla historii miasta, gdańszczan, Polski i Europy, ale i dla współczesnej świadomości. Ta rekonstrukcja ma wymiar symboliczny. Rzecznik prezydenta Antoni Pawlak broni też pomysłu stawiania rekonstrukcji. - Gdańsk jest miastem, w którym nie mamy, niestety, za wiele autentycznych zabytków - przypomina. - Gdybyśmy zawsze podchodzili do sprawy replik w ten sposób, nie mielibyśmy Dworu Artusa, Długiego Targu i tak dalej - dodaje.

Tagi: wiadomości
Źródło:
Polska The Times
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz