Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Paulina Pacuła
|

Gdzie zwrócić się o pomoc po powodzi?

0
Podziel się

Głównym dysponentem pomocy dla osób prywatnych będą ośrodki pomocy społecznej.

Gdzie zwrócić się o pomoc po powodzi?
(PAP/Mirosław Trembecki)
bEgXjkqJ
Głównym dysponentem pomocy dla osób prywatnych, których majątek ucierpiał w powodzi, będą przede wszystkim ośrodki pomocy społecznej. Każda rodzina, która dostanie zasiłek do 6 tys. zł, otrzyma także 1 tys. zł na każde dziecko w wieku szkolnym. Rząd zapowiedział także pomoc dla powodzian w odbudowie domów. Będzie można też starać się o preferencyjny kredyt. **Ma być łatwiej załatwić formalności w urzędach.

Jednorazowy zasiłek pierwszej potrzeby

Już dziś każda rodzina lub osoba samotna z terenów dotkniętych przez wielką wodę może liczyć na jednorazowy zasiłek w wysokości do 6 tys. zł. Nie ma znaczenia czy jest się rolnikiem, przedsiębiorcą, pracownikiem zakładu pracy, czy bezrobotnym. **

- _ To są pieniądze na artykuły pierwszej potrzeby – takie jak żywność, leki, ubrania, opał czy sprzęt gospodarstwa domowego, które są potrzebne poszkodowanym od zaraz _ – mówi Małgorzata Woźniak – rzecznik MSWiA. – _ O wysokości pomocy decyduje ośrodek pomocy społecznej, który tę pomoc przyznaje. Zależy ona od skali zniszczeń _ – informuje rzecznik. **

bEgXjkqL

Jerzy Miller, szef MSWiA przekazał na ten cel już ponad 181 mln zł. Pieniądze pochodzą z rezerwy celowej budżetu, która przewidziana jest na pomoc publiczną w sytuacji kryzysowej. Środki te trafiły już do wojewodów. Są rozdysponowywane przez gminne lub miejskie ośrodki pomocy społecznej.

– _ Podstawą do udzielenia pomocy jest wywiad środowiskowy _. _ W ciągu kilku dni ta pomoc powinna już dotrzeć do większości poszkodowanych _- podkreśla rzeczniczka MSWiA.

Dodatkowo każda rodzina, która dostanie zasiłek do 6 tys. zł, otrzyma także 1 tys. zł na każde dziecko w wieku szkolnym. Tę pomoc także przyznają ośrodki pomocy społecznej.

– _ We współpracy z organizacjami pozarządowymi przygotowujemy także możliwość bezpłatnego wypoczynku i kolonii dla dzieci, na wyraźne życzenie rodziców _ – zapowiedział premier Donald Tusk. – _ Chcemy przygotować miejsca dla 5 tys. dzieci, ale w razie potrzeby zwiększymy ich liczbę _ – powiedział.

bEgXjkqR

Pomoc z MOPS-u jest nieopodatkowana – co znaczy, że nie trzeba będzie płacić od tej kwoty podatku dochodowego. Wszelkie inne zapomogi otrzymane np. od zakładu pracy, bądź związków zawodowych są także zwolnione z podatku. W sumie nie mogą jednak przekraczać kwoty 2 280 zł w roku podatkowym.* *

Długofalowa pomoc dla osób prywatnych

Rząd zapowiedział także pomoc dla powodzian w odbudowie domów. Z wnioskiem będzie można się zgłaszać do samorządów, zaś środki te będą przyznawane przez pomoc społeczną.

– _ Każda rodzina lub właściciel domu lub mieszkania może otrzymać do 20 tys. zł na remont, bez potrzeby oceny rzeczoznawcy _– podkreślił premier. – _ Natomiast wszystkie rodziny, których domy lub mieszkania zostały zalane i szkody przekraczają 20 tys. zł, nie otrzymają tego typy pomocy, ale w oparciu o werdykt rzeczoznawcy, mogą ubiegać się o wsparcie do 100 tys _. – zaznaczył. – _ W szczególnych przypadkach, gdy np. zalaniu uległ rodzinny dom dziecka, na wniosek wojewody będziemy szukać dodatkowych środków pomocy _ – dodał premier.

bEgXjkqS

Pomoc będzie wypłaca w formie zaliczkowej, a potem będzie rozliczana na podstawie faktur.

- _ Cała procedura administracyjna wnioskowania i przyznawania tej pomocy będzie uproszczona jak tylko się da. W ciągu najbliższych dni ten mechanizm zostanie uruchomiony _- tłumaczy Małgorzata Woźniak, rzecznik MSWiA, które będzie przyznawało pieniądze samorządom.

Kredyty z dopłatą do oprocentowania

**

bEgXjkqT

**

Jeśli to nie wystarczy powodzianie mogą ubiegać się o kredyty preferencyjne, które są objęte rządowymi dopłatami do oprocentowania. Kredytobiorca pokrywa oprocentowanie na poziomie 2 proc. w skali roku, resztę płaci Bank Gospodarstwa Krajowego.

- _ Kredyty te mogą być zaciągnięte na remont odtworzenie domu lub mieszkania _ – mówi Piotr Stalęga – rzecznik prasowy Banku Gospodarstwa Krajowego. – _ Jeśli zniszczenia są bardzo duże i w związku z tym odtworzenie jest niemożliwe, kredyt może być przyznany na zakup nowej nieruchomości o podobnych rozmiarach i standardzie, co ta utracona – podkreśla rzecznik . _

Kredyt udzielany jest na okres 10 lat, z możliwością karencji w spłacie kapitału do 24 miesięcy. Wysokość kredytu, o jaką może się ubiegać wnioskodawca, jest zróżnicowana w zależności od przeznaczenia i kosztów remontu lub odbudowy. Można się o niego ubiegać do dziesięciu miesięcy od dnia powstania szkody.

bEgXjkqU

W tej chwili preferencyjnych kredytów udziela siedem banków: Bank Gospodarstwa Krajowego, PKO BP S.A., Bank Polskiej Spółdzielczości S.A., Gospodarczy Bank Wielkopolski S.A., Bank DnB NORD Polska S.A., Bank Millennium S.A. oraz Mazowiecki Bank Regionalny S.A.

Powodzianom ma być łatwiej w urzędach

MSWiA przewiduje także wprowadzenie uproszczonych procedur administracyjnych związanych z prowadzeniem prac budowlanych lub remontowych. To standardowa forma pomocy poszkodowanym w wyniku klęsk żywiołowych.

- _ Osoby poszkodowane w powodzi będą mogły skorzystać ze zwolnienia z obowiązku uzyskania pozwolenia na budowę, zgłoszenia remontu, a także innych obowiązków wynikających ze stosowania przepisów ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym _ – tłumaczy Małgorzata Woźniak, rzeczniczka MSWiA. _ _

Ma to usprawnić proces odbudowy i uchronić ludzi przed marnowaniem czasu na stanie w kolejkach.

Donald Tusk poinformował także, że w ciągu kilkudziesięciu godzin w życie wejdzie decyzja ministra finansów o zniesieniu obowiązku opłaty VAT od darowizny materiałów budowlanych.

– _ Jeśli ktoś będzie chciał przekazać taką darowiznę dla powodzian, to będzie zwolniony z zapłaty VAT-u – zaznaczył. – Natomiast, jeśli chodzi o VAT z SMS-ów pomocowych, to postanowiliśmy, że wpływy z VAT-u z tego tytułu minister finansów przeznaczy na cele charytatywne związane z powodzią, z uwzględnieniem wskazania tych, którzy organizują akcję SMS-ową – _powiedział Donald Tusk.

|

| *Pieniądze na ochronę przeciwpowodziową czekają, ale nie potrafimy z nich skorzystać * Na realizację zaplanowanych programów przeciwpowodziowych - Odra 2006, Wisła 2020 oraz pierwszego etapu Żuław 2030 - potrzeba prawie dwadzieścia miliardów złotych. Ich realizacja ślimaczy się lub nawet jeszcze nie została rozpoczęta. Powodem nie jest jednak brak pieniędzy, ale nieudolność w pozyskiwaniu unijnych dotacji. |

bEgXjkrm
wiadmomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)