Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Gminy zyskają na ustawie śmieciowej?

0
Podziel się:

Racjonalizacja gospodarki odpadami wymaga budowy spalarni śmieci. Gminy mają na nie dostawać korzystne kredyty.

Gminy zyskają na ustawie śmieciowej?
(Jacek Dominski/REPORTER)

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej merytorycznie i w postaci niskooprocentowanych kredytów jest gotowy wspierać samorządy w budowie nowego sytemu gospodarki odpadami komunalnymi - zapewnia wiceprezes Funduszu Krystian Szczepański.

W czasie zorganizowanego dzisiaj w siedzibie Funduszu forum _ Dobre praktyki w gospodarce odpadami _ dyskutowany był między innymi temat wdrażania nowego systemu śmieciowego w gminach i inwestycjach z tym związanych.

Szczepański podkreślił, że tak zwaną ustawę śmieciową należy traktować nie tylko jako narzędzie, które ma rozwiązywać problemy poszczególnych mieszkańców, ale przede wszystkim jako mechanizm budowy nowego, wydajnego sytemu gospodarki odpadami komunalnymi w samorządach.

_ - Większość informacji krąży wokół braku pojemników czy nierozstrzygniętych przetargów, są to oczywiście istotne rzeczy, ale zasadniczym elementem tej całej ustawy jest powstanie zasobów, powstanie instalacji, które pozwolą na odpowiednie zagospodarowanie odpadów zgodnie z tak zwaną hierarchią _ - ocenił.

Wiceprezes Funduszu wyjaśnił, że hierarchizacja śmieci jest związana ze sposobem ich późniejszego przetwarzania. _ - Zgodnie z zasadami, najpierw odpady staramy się poddać recyklingowi. Następnie powinniśmy myśleć o tych śmieciach, które są biodegradowalne, które można kompostować i wykorzystać później jako np. nawóz. Odpady, których nie będziemy mogli w ten sposób przetworzyć, powinniśmy kierować do spalarni, gdzie odzyskamy energię elektryczną i cieplną _.

Szczepański Zapewnił, że takie działania samorządów będą wspierane przez Fundusz, merytorycznie jak i finansowo. Fundusz oferuje pożyczki na finansowanie do 75 proc. kosztów kwalifikowanych. Pożyczka oprocentowana jest na 3,5 proc., a 30 proc. kredytu może zostać umorzone. _ Jest to oferta pozwalająca zbudować przyjazny system finansowy dla gospodarki odpadowej _ - ocenił Szczepański.

Dodał, że Fundusz wsparł kwotą około 1,2 miliarda złotych sześć spalarni w Polsce, będących obecnie w budowie. Całkowity ich koszt wyniesie ponad 2,7 miliarda złotych, z czego UE pokryje ok. 1,6 miliarda. Zakłady termicznego unieszkodliwiania odpadów, między innymi w Białymstoku, Krakowie i Szczecinie mają powstać do 2015 roku. Obecnie w Polsce działa tylko jedna spalarnia w Warszawie.

_ - Szacuje się, że liczba spalarni powinna odpowiadać przetworzeniu od 20 do 50 proc. wszystkich wytwarzanych odpadów. Tych sześć spalarni pozwoli przerobić 1 mln ton śmieci rocznie, co będzie stanowiło około 10 proc. zapotrzebowania _ - dodał wiceprezes Funduszu.

Szanse na zrobienie interesu na spalarniach coraz lepiej dostrzegają inwestorzy. - _ Tego typu inwestycjami są bardzo zainteresowane z jednej strony inwestorzy branżowi, jak również banki i fundusze private equity, które chciałyby uczestniczyć w ich finansowaniu. To bardzo perspektywiczny obszar biznesu odpadowego, na którym skorzystają też firmy budowlane, które będą budować spalarnie _ - podkreślał Michał Kubik, ekspert z firmy doradczej Deloitte w rozmowie z Money.pl.

Co w Polsce dzieje się z odpadami komunalnymi? (w tys. ton rocznie)
2007 2008 2009 2010 2011
Składowanie 9 098 8 693 7 859 7 369 6 967
Recycling 580 895 1 421 1 783 1 118
Biologiczne unieszkodliwianie 363 386 673 790 1 644
Przekształcanie termiczne (spalanie) 41 63 101 103 98
SUMA 10 082 10 037 10 054 10 045 9 827

Źródło: Money.pl na podstawie danych GUS

W Polsce ponad 70 proc. odpadów komunalnych, w stosunku do całości zebranych, jest składowanych na wysypiskach. Dla porównania nasi zachodni sąsiedzi składują zaledwie ok. 0,5 proc. śmieci - najmniej w całej Europie.

Polska jest na szarym końcu, jeśli chodzi o spalanie śmieci. W ten sposób unieszkodliwianych jest zaledwie 1 proc. odpadów. Liderami są Niemcy (ok. 54 proc.), Szwecja (51 proc.) i Belgia 42 (proc.).

Czytaj więcej w Money.pl
Firmy ostrzegają. Może upaść 2 tys. z nich W przyszłym roku zapłacimy więcej za śmieci - oceniają przedstawiciele prywatnych firm wywożących odpady.
Kary dla łamiących ustawę śmieciową Tylko 17 gmin w Polsce nie przeprowadziło dotąd przetargów związanych z wywozem śmieci.
Minister rusza by naprawiać śmieciowy bałagan Mieszkańcy i władze polskich miast narzekają głównie na brak pojemników lub zbyt małą ich liczbę. Pierwsi zarządcy tracą stanowiska.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)