Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Gordon: Trzeba zmniejszyć podejrzliwość Rosji wobec NATO

0
Podziel się:

Tarcza nie jest skierowana przeciw Moskwie - stwierdził dyplomata.

Gordon: Trzeba zmniejszyć podejrzliwość Rosji wobec NATO
(PAP/Tomasz Gzell)

Celem NATO jest, by Rosja nie uważała Sojuszu Północnoatlantyckiego za zagrożenie - powiedział dyrektor wydziału Europy i Eurazji w Departamencie Stanu USA Philip Gordon.

_ - Rosjanie są gotowi na to, aby rozmawiać na temat współpracy w zakresie obrony przeciwrakietowej. Są sceptyczni, oczekują zapewnień, że system nie jest wymierzony w Rosję _ - powiedział Gordon. _ - Jesteśmy w stanie dostarczyć takie zapewnienia Rosji, ponieważ system ten nie jest wymierzony w Rosję _ - podkreślił amerykański polityk goszczący z wizytą w Warszawie.

Jak dodał, USA _ starają się jasno przekazać _ Moskwie, iż plany obrony przeciwrakietowej w Europie są realizowane, _ ponieważ rośnie zagrożenie rakietowe ze strony Bliskiego Wschodu i że zagrożenie to związane jest z bronią nuklearną _. Amerykański dyplomata zaznaczył, że Rosja nie powinna obawiać się współpracy, ponieważ podobnie jak Sojusz stoi przed zagrożeniem z Bliskiego Wschodu.

Podkreślił, że okazją do omówienia tych kwestii może być zaplanowane na grudzień spotkanie w ramach Rady Rosja-NATO w celu podjęcia dalszych kroków dotyczących współpracy. _ - Myślę, że cały Sojusz jest zgodny co do tego, że jest to pozytywny aspekt _ - zaznaczył Gordon.

Odnosząc się do pytania, czy ocieplenie stosunków między NATO a Rosją nie oznacza, że nowe kraje UE i NATO będą chronione w mniejszym wymiarze niż stare kraje, Philip Gordon odpowiedział: _ - Kiedy prezydent Obama ogłosił tzw. reset w stosunkach z Rosją, wyraził się jasno, że wszystkie nasze wysiłki na rzecz polepszenia relacji z Moskwą nie będą sprzeczne z interesami naszych przyjaciół, przede wszystkim naszych przyjaciół w Sojuszu Północnoatlantyckim oraz w Europie Środkowej i Wschodniej _.

_ - Uważam, że USA całkowicie przestrzegają tej zasady. Nie zgadzam się z twierdzeniem, że w NATO są członkowie drugiej kategorii _ - podkreślił.

Tłumaczył, że chociaż USA _ prowadziły działania na rzecz polepszenia stosunków z Rosją, posuwały do przodu kwestię systemu obrony przeciwrakietowej bez względu na stanowisko Rosji, włącznie z propozycją umieszczenia rakiet przechwytujących w Polsce _. _ - Bardzo stanowczo mówiliśmy o kwestii integralności terytorialnej Gruzji - wyliczał. - Zdecydowanie wspieraliśmy nacisk na artykuł 5. Traktatu Waszyngtońskiego w związku ze zbliżającym się szczytem NATO w listopadzie _.

_ - Myślę więc, że raczej niemożliwe, aby ktokolwiek sugerował, iż reset stosunków z Rosją w jakikolwiek sposób był niespójny z naszym poparciem dla sojuszników w NATO _ - podsumował.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/163/t114595.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/polska;i;rumunia;pracuja;nad;strategia;nato,95,0,699487.html) Polska i Rumunia pracują nad strategią NATO Prezydenci podpisali w Bukareszcie Plan Partnerstwa Strategicznego.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/165/t80037.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/nato;zrealizuje;polski;projekt;tarczy;antyrakietowej,39,0,693031.html) NATO zrealizuje polski projekt tarczy antyrakietowej? Jest coraz większa zgoda w tej sprawie - uważa szef MSZ.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/212/t49364.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/klich;nato;zreformuje;dowodzenie,122,0,692346.html) Klich: NATO zreformuje dowodzenie Projekt nowej koncepcji strategicznej Sojuszu korzystny dla Polski.
wiadmomości
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)