Notowania

gowin
27.06.2013 15:30

Gowin kontra Tusk. 'Nadszedł czas na zmianę'

- Nadszedł czas na zmianę w PO i w polskiej polityce - powiedział były minister sprawiedliwości Jarosław Gowin.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Piotr Charchula/Reporter)

*Były minister sprawiedliwości Jarosław Gowin będzie kandydował na przewodniczącego Platformy Obywatelskiej. W walce o przywództwo w partii zmierzy się z obecnym szefem PO Donaldem Tuskiem. Gowin poinformował, że chce też ubiegać się o funkcję premiera. [Aktualizacja 16:00] *

- _ Nadszedł czas na zmianę w PO i w polskiej polityce _ - powiedział Gowin na czwartkowej konferencji prasowej w Krakowie. Zaapelował o poparcie do wszystkich, którym zależy na _ nowych propozycjach, nowym programie, nowych ludziach, odważnych i dobrych zmianach _.

_ - Od tego, jaka jest PO, w dużej mierze zależy przyszłość Polski. Chcę zostać szefem PO, bo chcę walczyć o Polskę i chcę też ubiegać się o tę najbardziej zaszczytną dla polityka funkcję - premiera RP _ - mówił Gowin.

Poseł porównał politykę do piłki nożnej. _ - Wygraliśmy pierwszą połowę. Nasz kapitan strzelił wiele efektownych bramek, ale w drugiej połowie rywale rzucili się do natarcia. Jest 60 minuta. Przegrywamy. Naszego kapitana opuszczają siły. Jest wyraźnie kontuzjowany. Słabnie doping. Drużyna zaczyna tracić wiarę w zwycięstwo _ - tak Gowin nakreślił sytuację w Platformie. Podkreślił, że to czas na zmianę.

_ - Doceniam osiągnięcia Donalda Tuska, ale w jego działaniu i w jego słowach z ostatnich miesięcy nie widzę pozytywnego programu dla Polski. Nie akceptuję socjaldemokratycznych recept, które nam podsuwa. Nie widzę w nim też wiary w zwycięstwo, raczej dążenie do zminimalizowania porażki _ - podkreślił Gowin.

Jak dodał, on sam wierzy w zwycięstwo PO w 2015 r. _ - Ale do tego zwycięstwa potrzebny jest powrót do korzeni partii, do programu łączącego wolność gospodarczą, tradycyjne wartości i pojmowanie polityki w kategoriach służby _ - powiedział były minister sprawiedliwości.

Gowin dodał, że wierzy w gospodarkę opartą o uczciwą konkurencję, swobodną przedsiębiorczość i własność prywatną. Jak ocenił dla dobra gospodarki konieczne jest obniżenie podatków i ograniczenie biurokracji.

Wkrótce przedstawi program

_ - Kandyduję, bo szanuję ciężką pracę Polaków i owoce tej pracy, również oszczędności, konkretne pieniądze, które ulokowane są na kontach w systemie emerytalnym _ - podkreślił.

Zauważył też, że _ dane demograficzne są alarmujące _. _ Jako społeczeństwo szybko się starzejemy i zaczynamy się kurczyć. Potrzebna jest dużo bardziej zdecydowana polityka prorodzinna. Program takiej polityki wkrótce przedstawię _ - zapowiedział Gowin.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/220/126428.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wywiady/artykul/platforma;musi;wrocic;do;korzeni,67,0,1332803.html) *Platforma musi wrócić do korzeni * Jarosław Gowin wie, co trzeba zmienić, aby PO odrobiła straty sondażowe.

Podkreślił, że kandyduje także dlatego, że polityka _ ma być służbą, a nie pogonią za przywilejami, czy upartyjnianiem państwa _ oraz dlatego, że chce bronić tradycyjnych wartości. _ Musimy na nowo nauczyć się szanować postawy obywatelskie _ - uważa b. minister sprawiedliwości. _ W jednoczącej się Europie chcemy zachować nasze narodowe dziedzictwo, chcemy zachować tradycje i wiarę naszych przodków _ - dodał.

Gowin wykluczył koalicję z partią, która _ gloryfikuje sprawców stanu wojennego i blokuje uchwałę upamiętniająca rocznicę zamordowania Grzegorza Przemyka _. _ Taką koalicję uważałbym za sprzeniewierzenie się naszemu solidarnościowemu dziedzictwu _ - zaznaczył polityk.

Jego zdaniem taka koalicja byłaby nie do pogodzenia z programem PO. Zadeklarował, że zrobi wszystko, by do niej nie doszło. Podkreślił jednocześnie, że koalicja z PiS _ jest całkowicie niemożliwa _. Tłumaczył, że chodzi nie tylko o relacje między tymi partiami, ale także o głęboki podział wyborców.

B. minister mówił, że wierzy, iż zasady rywalizacji o stanowisko przewodniczącego PO będą uczciwe i nie zostaną zmienione podczas konwencji partii. _ Podobnie jak pan przewodniczący Donald Tusk nie obawiam się żadnych kandydatów. Do wyborów startuje się po to, żeby je wygrać. Taki jest mój cel niezależnie od tego, kto będzie kontrkandydatem _ - oświadczył. _ Chcę przekonać do siebie moim programem i tym, co robiłem jako minister sprawiedliwości _ - zaznaczył Gowin.

Nie zamierza odejść z Platformy

Zapowiedział też, że bez względu na wynik wyborów na szefa partii nie zamierza odejść z PO, ani tworzyć własnej partii. _ Jeżeli przegram te wybory, przyjmę to ze zrozumieniem. Nie mam zamiaru tworzenia nowej partii _ - zadeklarował.

Jak podkreślił, będzie chciał walczyć o to, _ żeby środowiska łączące przywiązania do tradycyjnych wartości z poparciem dla wolnego rynku konsolidowały się wokół PO, czy w rozmaitych organizacjach pozarządowych i realizowały plan przeciwstawienia się tej recydywie socjalizmu, z jaką mamy dzisiaj do czynienia _. _ Nie ma żadnego powodu, dla którego miałbym dzisiaj rozważać możliwość odejścia z PO _ - dodał.

Według Gowina, jeśli w PO nie dojdzie do poważnych zmian programowych oraz personalnych, to _ siódmego zwycięstwa nie będzie _. _ Moja kandydatura to szansa na przedłużenie pasma zwycięstw _ - mówił. Wyniki wyborów w PO powinny być znane pod koniec sierpnia.

Przed konferencją prasową Gowina, na której poinformował on, że będzie kandydował na przewodniczącego PO, nieoficjalne informacje na ten temat skomentował w czwartek premier, szef Platformy Donald Tusk. - _ Bardzo się cieszę, bo czułbym się osamotniony, gdybym startował sam w wyborach. Platforma to jest poważna partia i demokracja wymaga konkurencji. Obawiałem się innego scenariusza, ale teraz kamień z serca mi spadł _ - zadeklarował.

Czytaj więcej w Money.pl
Wybory na szefa PO: Bratobójcza wojna _ Grzegorz Schetyna i Jarosław Gowin walczą o przetrwanie w partii i o piękną porażkę. _
Platforma Obywatelska dryfuje w lewo _ W tej chwili ta tendencja spadkowa jest na tyle poważna, że nie wystarczy zmiana makijażu. Potrzebne są naprawdę głębokie zmiany. _
Tusk zdradza, jak zamierza wygrać wybory Premier wierzy, że możliwe jest odbudowanie zaufania wyborców. Zapowiada zmiany i mówi, kto trafi na dywanik.
Tagi: gowin, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, najważniejsze
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz