Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Grabarczyk oskarżany o rodzinną politykę kadrową

0
Podziel się:

Wiesław Szczepański z SLD wylicza błędy ministra infrastruktury. Trwa debata nad odwołaniem szefa resortu.

Grabarczyk oskarżany o rodzinną politykę kadrową
(PAP/Paweł Kula)

Trwa debata nad odwołaniem ministra infrastruktury Cezarego Grabarczyka. Pierwszy wystąpił Wiesław Szczepański z SLD - klubu, który jest wnioskodawcą wotum nieufności.

[aktualizacja: 18:20]

Wcześniej sejmowa komisja infrastruktury negatywnie zaopiniowała wniosek o wotum nieufności dla ministra infrastruktury Cezarego Grabarczyka. O 17:00 w Sejmie zaczęła się debata, a na jutro zaplanowane jest głosowanie.

Poseł Szczepański zarzucił ministrowi niekompetencję i rodzinną politykę kadrową. Przypominał chaos, który panował na torach PKP w czasie świąt. Wtedy to nie funkcjonował żaden rozkład jazdy, a pociągi spóźniały się o kilkanaście godzin. Jeździły też bez ogrzewania, oszronione od środka.

- _ Mówił pan, panie ministrze: wchodzę na pole minowe. I ostatnio wszedł pan ma minę. To czy odpali, zależy od pana i polityków koalicji _ - powiedział poseł Szczepański.

Swojego szefa resortu bronił za to premier. Atakował on wnioskodawców odwołania. Przypominał, że poprzednie rządy zakontraktowały znacznie mniejsza liczbę kilometrów dróg.

- _ Pierwsze wotum nieufności powinniście wystawić sobie _ - dogryzał premier SLD i PiS.

Grabarczyk broni się też sam. Widzi zalety

Minister Cezary Grabarczyk przyznaje, że okres świąteczno-noworoczny nie był dla PKP zbyt chlubny, ale polityk obiecuje, że będzie lepiej. - _ Święta Wielkanocne i szczyt przewozowy będą przebiegały w zupełnie innych warunkach _ - mówi minister.

POSŁUCHAJ CEZAREGO GRABARCZYKA:

Szef resortu twierdzi, że problemy na kolei wynikają z tego, że nie dysponuje ona odpowiednim taborem. Jednocześnie minister Grabarczyk nie ma sobie nic do zarzucenia i nie widzi swojej winy, ale za to wylicza sukcesy. _ - Zawsze minister infrastruktury odpowiada za całość resortu, w tym za kolei. Ale także za budowę dróg, za gospodarkę morską. W tej ostatniej dziedzinie realizujemy największą od lat inwestycję, port osłonowy w Świnoujściu. Dzięki temu powstanie gazoport _ - stwierdził Grabarczyk.

POSŁUCHAJ MINISTRA INFRASTRUKTURY:

_ - Dokonujemy wielu rzeczy w dziedzinie telekomunikacji. Przygotowaliśmy strategię cyfryzacji sygnału telewizyjnego w technologii naziemnej _ - wylicza dalej.

POSŁUCHAJ MINISTRA INFRASTRUKTURY:

Zdaniem szefa resortu infrastruktury, wszystkie sprawne wagony zostały włączone do składów, okazało się jednak, że jest ich za mało. Kolej nie dysponuje w tej chwili sprawnym taborem. W ciągu 20 lat zakupiono niewiele nowych wagonów i lokomotyw. W stosunku do ubiegłego roku liczba sprawnych wagonów jest mniejsza.

_ [ ( http://static1.money.pl/i/h/86/t20054.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/waza;sie;losy;ministra;grabarczyka;bedzie;dymisja,162,0,747426.html) Ważą się losy ministra Grabarczyka. Będzie dymisja? - Czekamy na rozstrzygnięcie przetargu, który spowoduje znaczącą poprawę. W tej chwili mamy ofertę na zakup nowych 20 jednostek elektrycznych, które będą obsługiwały trasy od północy na południe kraju. Mam nadzieję, że ten przetarg zostanie rozstrzygnięty jeszcze wiosną. Mamy też w planach modernizację istniejących wagonów _ - powiedział Grabarczyk w radiu ZET. Przyznał, że kolej po raz kolejny nie zdała egzaminu.

Jak dodał, Polacy mogą oczekiwać, że _ po decyzjach, które właśnie są podejmowane święta wielkanocne i szczyt przewozowy będą przebiegały w zupełnie innych warunkach _.

Poinformował, że wczoraj zadecydowano o zwiększeniu wydatków na naprawy wagonów, aby wiosną w czasie świąt kolej miała ich do dyspozycji więcej. Po I półroczu spółka Intercity miała 100-milionową stratę; w II półroczu ten wynik finansowy się poprawił, co daje szansę, że te remonty będzie można sfinansować - mówił Grabarczyk.

Posłowie mają dziś debatować m.in. nad wnioskiem klubu SLD o wyrażenie wotum nieufności ministrowi infrastruktury oraz zajmą się projektem zmian w ustawie o komercjalizacji, restrukturyzacji i prywatyzacji PKP. Zdaniem polityków SLD, Grabarczyk jest politycznie odpowiedzialny za chaos, jaki zapanował na kolei po wprowadzeniu nowego rocznego rozkładu jazdy pociągów. Politycy Sojuszu stawiają ministrowi zarzuty także w związku z problemami z budową dróg oraz sytuacją w Poczcie Polskiej. Grabarczyka bronią przedstawiciele koalicji PO-PSL; za pozbawieniem go funkcji ministra opowiada się, obok SLD, również PiS, a klub PJN nie podjął jeszcze decyzji.

Pytany o ocenę swojej pracy w 2010 r., Grabarczyk przyznał, że _ gdy chodzi o kolej, to nie będzie dobra ocena, ale gdy chodzi o inne kwestie, za które odpowiada minister infrastruktury, te oceny mogą być pozytywne _.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/183/t86455.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/opozycja;zgodnie;chce;glowy;grabarczyka,187,0,747195.html) Opozycja zgodnie chce głowy Grabarczyka Politycy PiS i SLD obarczają ministra infrastruktury winą za chaos na kolei.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/158/t126878.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/pierwsza;ofiara;chaosu;na;kolei;beda;kolejne,237,0,741101.html) Pierwsza ofiara chaosu na kolei. Będą kolejne PSL-owski wiceminister infrastruktury Juliusz Engelhardt zapłaci głową za zamieszanie przy wprowadzeniu nowego rozkładu jazdy.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/174/t126638.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/poleca;ministerialne;glowy;za;chaos;na;kolei,186,0,739258.html) Polecą ministerialne głowy za chaos na kolei Tusk: Na początek będzie to jedna osoba. Minister infrastruktury zapowiada konsekwencje.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)