Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Graffiti Banksy'ego zniknęło z Londynu, trafiło do Miami

0
Podziel się:

Śledczy ustalili, że praca zostanie wystawiona w Miami na aukcję, gdzie według niektórych ocen może osiągnąć cenę kilkuset tysięcy dolarów.

Graffiti Banksy'ego zniknęło z Londynu, trafiło do Miami
(Arpingstone/Public domain)
bECLPXeJ

Graffiti autorstwa Banksy'ego - jednego z najbardziej znanych na świecie twórców tego rodzaju sztuki - ku oburzeniu mieszkańców Londynu zostało po kryjomu wycięte z tynkiem ze ściany jednego z budynków i trafiło do Miami w USA.

Śledczy ustalili, że praca zostanie wystawiona w Miami na aukcję, gdzie według niektórych ocen może osiągnąć cenę kilkuset tysięcy dolarów.

Graffiti wykonane w charakterystycznym stylu, znanym fanom sztuki ulicznej, przedstawia bosonogiego chłopca szyjącego chorągiewki z okazji 60-lecia panowania Elżbiety II. Interpretowano je jako krytykę niewolniczej pracy dzieci.

bECLPXeL

Banksy, mający w zwyczaju umieszczanie swojej twórczości na murach domów bez pytania właścicieli o zgodę, narysował chłopca na ścianie supermarketu Poundland przy ulicy Turnpike Lane w północnym Londynie w maju ub.r. Chorągiewki pokolorował w brytyjskie barwy narodowe.

Graffiti przyciągało licznych turystów. Większość dzieł Banksy'ego znajduje się w jego rodzinnym Bristolu. _ - Mieszkańcy są w szoku i nie kryją złości z powodu usunięcia rysunku i zatynkowania miejsca, w którym był _ - powiedział BBC Alan Strickland, radny gminy Haringey kierujący społeczną akcją na rzecz zwrotu graffiti.

_ - Artysta podarował swoją pracę lokalnej społeczności. Zabrano ją jej, by sprzedać z ogromnym zyskiem _ - dodał.

Supermarket Poundland zapewnił, że nie ma nic wspólnego z usunięciem pracy. Zastrzega, że nie jest właścicielem budynku, lecz jedynie jego użytkownikiem. Rada Haringey w kontaktach z właścicielami budynku stara się ustalić, czy przy wyjęciu rysunku ze ściany nie naruszono prawa.

bECLPXeR

Dom aukcyjny Fine Art Auctions w Miami wystawił pracę Banksy'ego na aukcji sztuki nowoczesnej, współczesnej i ulicznej. W grudniu artysta, zazdrośnie strzegący swojej prywatności, zaprotestował przeciw umieszczeniu na aukcji jego graffiti przedstawiającego dwóch całujących się policjantów. Banksy namalował je w 2005 r. na ścianie pubu w Brighton, które jest uważane za europejską stolicę gejów i lesbijek.

Czytaj więcej w Money.pl
List polityka sprzedany za 115 tys. funtów Dom aukcyjny Mullocks sprzedał za 115 tys. funtów list Mahatmy Gandhiego z 1943 roku.
Marek Grechuta na aukcji. Wystawią jego rysunki Niezapomniany pieśniarz i poeta Marek Grechuta oprócz wspaniałych utworów pozostawił po sobie także interesujące rysunki.
Możesz mieć prywatną wyspę. Za 30 milionów dolarów Little Bokeelia Island to urokliwa wyspa na Florydzie. Czekają tam plaże, kort tenisowy i...
bECLPXfm
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)