Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
kryzys w grecji
29.06.2011 13:58

Grecja: Przyjęto plan oszczędnościowy

Grecki parlament przegłosował pierwszą z ustaw oszczędnościowych, które są warunkiem udzielenia pomocy zagranicznej. Na ulicach Aten trwają zamieszki.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

*Grecki parlament przegłosował pierwszą z ustaw oszczędnościowych, które są warunkiem udzielenia pomocy zagranicznej. *

[aktualizacja 16:51]

Po przyjęciu planu oszczędnościowego przez greckich deputowanych, nasiliły się starcia przed greckim parlamentem i ministerstwem finansów.

W centrum Aten trwają gwałtowne zamieszki z udziałem tysięcy przeciwników planu oszczędnościowego. W kilku miejscach doszło do konfrontacji z policją, która użyła gazu łzawiącego. Są ranni, a po Atenach krążą karetki pogotowia.

Po południu około 30 demonstrantów dostało się po drabinach do biurowca przy ateńskim placu Syntagma, usiłując wzniecić pożar - informują świadkowie. W biurowcu mieści się m.in. siedziba Eurobanku, jednego z największych wierzycieli Grecji.

Z relacji świadków wynika, że policjanci wyparli napastników z budynku, uniemożliwiając im podłożenie ognia.

W czasie, gdy w parlamencie trwało głosowanie nad drakońskim programem oszczędnościowym, bez którego Grecja nie może liczyć na dalszą międzynarodową pomoc finansową, demonstranci zaatakowali gmach ministerstwa finansów. Około 30 osób z kijami i metalowymi prętami wybijało okna w pobliżu wejścia. Policja odparła ich, używając gazu łzawiącego.

Przed greckim parlamentem na placu Syntagma (Konstytucji) w Atenach ponownie tysiące osób protestuje tam przeciwko planom oszczędnościowym rządu.

Oszczędności przyniosą 28 miliardów euro oszczędności i kolejne 50 miliardów euro z prywatyzacji. Przyjęcia okrojonego o prawie 30 miliardów euro projektu budżetu na lata 2012-2015 żąda Unia Europejska i Międzynarodowy Fundusz Walutowy.

To warunek do wypłacenia Atenom kolejnej transzy kredytu w wysokości 12 miliardów euro. Jeżeli pieniądze nie trafią do Grecji, krajowi grozi bankructwo.

ZOBACZ RELACJĘ NA ŻYWO Z ATEN:

Socjalistyczny premier Grecji Jeorjos Papandreu powiedział, w dniu głosowania parlamentu nad pakietem drakońskich oszczędności, że kraj musi za wszelką cenę uniknąć bankructwa. Jednocześnie wezwał opozycję do poparcia rządowego planu reform.

Przyjęcie tego planu przez parlament jest warunkiem otrzymania przez pogrążoną w kryzysie Grecję pomocy międzynarodowej.

_ - Nie ma planu B _, który mógłby ocalić Grecję - podkreślał Papandreu na krótko przed głosowaniem. _ Zróbcie wszystko, byśmy uniknęli niewypłacalności _ - apelował premier w parlamencie.

Rządząca partia socjalistyczna ma 155-osobową większość w 300 osobowym parlamencie, ale wisi ona na włosku, ponieważ jeden deputowany zapowiedział, że nie poprze cięć, a dwóch się waha. Planom oszczędnościowym sprzeciwiają się dwie trzecie Greków.

Już rano, na kilka godzin przed głosowaniem, doszło na ulicach Aten do starć między grupą manifestantów a policjantami, którzy użyli gazu łzawiącego. Policjanci starli się z grupą około 400 manifestantów, zgromadzonych przed hotelem Hilton w centrum miasta. Chcieli oni udać się na centralny plac Syntagma, ale policja powstrzymała ich używając gazu łzawiącego.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/221/t148701.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/bitwa;na;ulicach;aten;tysiace;przeciw;reformom,112,0,862320.html) Bitwa na ulicach Aten. Tysiące przeciw reformom Dziś grecki parlament zagłosuje nad planem oszczędnościowym, który ma oddalić od kraju widmo bankructwa. Od wczorajszego wieczoru trwają starcia przeciwników reform z policją.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/166/t91814.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/balcerowicz;grecji;pomoze;bankructwo,141,0,861581.html) Balcerowicz: Grecji pomoże bankructwo Leszek Balcerowicz stwierdził, że najlepszym rozwiązaniem dla Grecji jest oddłużenie, które jednak powinno być dobrze zaplanowane.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/122/t141946.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/grecja;bliska;bankructwa;rating;znowu;w;dol,229,0,850405.html) Grecja bliska bankructwa? Rating znowu w dół Standard & Poor's obniżył wczoraj rating Grecji z B do CCC.
Tagi: kryzys w grecji, grecja, wiadomości, gospodarka, najważniejsze
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz