Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Grecka policja rozpędziła protestujących na Akropolu

0
Podziel się:

Manifestanci nie wpuszczali turystów, którzy przyszli zwiedzać.

Grecka policja rozpędziła protestujących na Akropolu
(PAP/EPA)
bECMbamt

Grecka policja użyła gazu łzawiącego w trakcie rozpędzania 150 manifestantów okupujących drugi dzień z rzędu ateński Akropol. Pracownicy Ministerstwa Kultury Grecji domagają się wypłaty zaległych pensji i przedłużenia umów o pracę.

Protestujący zabarykadowali się na Akropolu i od wczoraj nie wpuszczają turystów na teren tego najbardziej uczęszczanego zabytku. Zapowiedzieli, że będą blokować wejście dopóki ich żądania nie zostaną spełnione. Domagają się w ten sposób wypłaty zaległych pensji za okres dwóch lat.

- _ Policja i przemoc nie złamią naszego strajku _ - krzyczeli demonstranci, wciąż blokując główne wejście na Akropol. Niektórzy trzymali transparenty z napisami: _ Niezapłacone 24 miesiące _, _ Chcemy stałych umów (o pracę) _.

bECMbamv

Policjanci zdołali przedostać się na Akropol bocznym wejściem i użyli gazu łzawiącego przeciwko zgromadzonym przed głównym wejściem manifestantom i dziennikarzom. Co najmniej jednego demonstranta w kajdankach odprowadzono do policyjnego samochodu - podała agencja Associated Press. Według Reutera, zatrzymano pięciu demonstrantów.

Jak pisze AP, starcia obserwowało kilkudziesięciu turystów, którzy przyszli tego dnia zwiedzić Akropol, lecz tak jak poprzedniego dnia zostali odprawieni z kwitkiem.

- _ Zdajemy sobie sprawę, że pracownicy (Ministerstwa Kultury Grecji) mają prawo strajkować, ale to nie jest w porządku, że ludziom, którzy przyjechali z całego świata, by zobaczyć Akropol, nie pozwala się wejść do środka _ - powiedziała turystka z Hiszpanii. - _ Uważamy, że to wstyd. Nie będziemy polecać znajomym przyjazdu do Grecji _ - wtórowała jej turystka z Argentyny, która stała przed zamkniętym wejściem na Akropol.

Z powodu dramatycznej sytuacji finansowej rząd Grecji wstrzymał przyjmowanie nowych pracowników w sektorze publicznym; terminowe umowy o pracę nie są przedłużane.

bECMbamB

Według związku zawodowego pracowników zatrudnionych na umowy terminowe w resorcie kultury, około 320 pracowników pracujących na takich zasadach straci pracę 31 października wraz z wygaśnięciem umów. - _ Przepisy nie pozwalają nam na odnowienie tych kontraktów, ale zaproponujemy nowe umowy o pracę _ - zapewnił w środę przedstawiciel Ministerstwa Kultury Grecji.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/220/t96988.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/grecy;demonstruja;przeciwko;oszczednosciom,109,0,622701.html) Grecy demonstrują przeciwko oszczędnościom Protestują przeciwko cięciom płac i podwyżkom podatków.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/89/t91225.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/unijny;komisarz;pogania;grekow,60,0,594236.html) Unijny komisarz pogania Greków Grecja musi dokonać kolejnych cięć w wydatkach, żeby wyjść z kryzysu - uważa Olli Rehn.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/61/t92477.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/greccy;smieciarze;dolaczyli;do;protestow,172,0,597164.html) Greccy śmieciarze dołączyli do protestów W proteście przeciw planowi oszczędnościowemu rządu do czwartku nie wywiozą śmieci z Aten.
bECMbamW
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)