Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
rosja
20.12.2009 07:48

Gruzini wyburzają radzieckie pomniki

Rosyjskie MSZ uznało to akt państwowego wandalizmu, obrażający uczucia każdego cywilizowanego człowieka.

Podziel się
Dodaj komentarz
(ec.europa.eu)

Podczas wysadzania pomnika żołnierzy radzieckich w gruzińskim mieście Kutaisi zginęła kobieta i jej ośmioletnia córka. Prezydent Micheil Saakaszwili (na zdjęciu) odwołał gubernatora regionu Imeretia, którego centrum administracyjnym jest Kutaisi.

Rosyjskie MSZ uznało zniszczenie w Kutaisi pomnika żołnierzy Wielkiej Wojny Ojczyźnianej (Rosjanie tak nazywają drugą wojnę światową od 1941 roku) za _ akt państwowego wandalizmu, obrażający uczucia każdego cywilizowanego człowieka _. W oświadczeniu MSZ oskarżono kierownictwo gruzińskie o _ maniakalne dążenie do zatarcia pamięci historycznej własnego narodu _.

O odwołaniu gubernatora poinformowano po zwołanej przez prezydenta w Tbilisi naradzie z udziałem przedstawicieli organów ścigania i władz regionu Imeretia. Saakaszwili otrzymał pełną informację o tym, co wydarzyło się w Kutaisi. Wyraził nadzieję, że śledztwo, wszczęte już przez prokuraturę, szybko ustali winnych.

Prokurator generalny Murtaz Zodelawa powiedział, że powodem tragedii w Kutaisi było naruszenie zasad bezpieczeństwa.

Pomnik z betonu i brązu, wysoki na 46 metrów, stał w Kutaisi na miejscu, na którym zaplanowano budowę nowego parlamentu.

Tagi: rosja, gruzja, wojna, saakaszwili, wiadomości, wiadmomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz