Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
gruzja
02.09.2008 11:10

Gruzja dziękuje Unii

Gruziński premier wyraził wdzięczność za wsparcie polityczne i gospodarcze.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

_ - Gruzja jest wdzięczna Europie za jej solidarność i pomoc _ - tak gruziński premier komentuje wyniki wczorajszego nadzwyczajnego szczytu Unii Europejskiej.

Przywódcy 27 państw zapowiedzieli, że unijne rozmowy w sprawie partnerstwa z Rosją zostają zawieszone do czasu, aż Moskwa całkowicie wycofa się z Gruzji. Obiecali też ułatwienia wizowe dla Gruzinów, utworzenie strefy wolnego handlu z krajami Wspólnoty i pomoc w odbudowie zniszczonego kraju.

Gruziński premier, który od wczoraj jest w Brukseli podziękował unijnym krajom za wsparcie, nie tylko polityczne, ale także gospodarcze. Lado Gurgenidze podkreślił, że dla rozwoju Gruzji bardzo ważne jest utrzymanie zaufania inwestorów.

Dlatego - jak dodał - otrzymane poparcie jest kluczowe. Gruziński premier uważa, że proces odbudowy na dobre rozpoczął się wraz z decyzjami wczorajszego szczytu, choć wcześniej zaangażowały się w niego Stany Zjednoczone, Bank Światowy oraz wiele innych agencji.

_ - Mamy nadzieję, że w następnych tygodniach poznamy więcej szczegółów _ - powiedział Lado Gurgenidze.

Unijna komisarz zapowiada z kolei, że Komisja Europejska wkrótce przedstawi swoje propozycje pomocy Gruzji w ramach forsowanego przez Polskę i Szwecję projektu Partnerstwa Wschodniego. Benita Ferrero-Waldner poinformowała, że Komisja przedstawi swoje propozycje raczej wcześniej niż później, być może późną jesienią albo na grudniowy szczyt Unii Europejskiej.

_ Oczywiście, musimy zobaczyć, jak daleko te propozycje mogą sięgać _ - stwierdziła pani komisarz.

Unijni przywódcy nie zdecydowali się natomiast nałożyć sankcji na Rosję. 8 września na rozmowy z Dmitrijiem Miedwiediewem ma pojechać francuski prezydent Nicolas Sarkozy.

Tagi: gruzja, wiadomości, gospodarka
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz